Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

Abonenin Elektik ve Suyunun Kesilmesi Hukuka Aykiridir

Abonenin Elektik ve Suyunun Kesilmesi Hukuka Aykiridir

Tarih 30 Aralik 2010, 12:48 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

Abonenin Elektik ve Suyunun Kesilmesi Hukuka Aykiridir

Hukuk devletinde yasadigimiz 21 inci yüz yilda sosyal hukuk devleti, tekelinde bulundurdugu ve TEMINI kendisine anayasa ile yüklenilen, insan hayatinda vazgeçilmez yasam gereksinimlerinden olan su ve elektriginin, ekonomik kosullarin kendisine yükledigi zor ve yük karsisinda günden güne ezilen ve yoksullasan Türk milletinin evinin elektrige ve su bedelini ödeyemedigi gerekçesi ile temin eden kurum karafindan kesilmekle, vatandas karanlikta, ya da günlerce evinde bir damla suya hasret kalmaktadir. Özal ekonomisi ve yönetim sistem anlayisinin gündeme oturtmus oldugu mantik ve dahasi sonrasinda devlet kendi asli görevlerinin sunumumu yandaslarina taseronluk sistemi ile devretmistir, abonenin su ve elektriginin kesilmesi, sonra tekrar baglanilmasi karsiliginda taseronlara ödenmek üzere bir de vatandasindan bedel tahsil edilmesine müsamaha hatta görev ve yetki veren sosyal ve hukuk devleti. !!! bu uygulama temel insan haklarina, hukuka ve sosyal devlet anlayisina uygun oldugunu siz savunabilirmisiniz ? Ben Uygun olmadigini, hukuki dayanaklari ile birlikte aktarmaya çalisacagim.
Aslinda suyun ve elektrigin yasamimizda kapladigi yeri ve önemi izah etmeye çalismak yersiz olacaktir. Yirmi birinci yüzyilda bir yurttasin evinde elektrik veya suyun olmamasi bizce hiçbir sekilde izah edilemez bir durumdur . Tekel niteliginde bir kamu hizmeti sunan belediyenin ve/veya su, elektrik sirketinin sundugu yasamsal hizmeti, bedelini alamadigi gerekçesiyle durdurmasi tümden hatalidir. Zira bu kurumlarin yapmalari gereken alacaklarini tahsil etmek için -tipki tüm diger resmi ve özel tüzel kisiler gibi- hukuki yollara basvurmaktir. Kisilerin ekonomik yönden zor duruma düsmüs olmalari, onlarin borçlarini ödemelerini saglamak için insan onuruna yakismayan bir biçimde tazyik edilmelerini gerektirmez. Bedelini ödeyemez hale düstügü için bir kimsenin içme suyundan, temizlenmekten, gidalarini temizlemekten, evini temizlemekten, çocuklarini temiz tutma imkanindan, yahut aydinlanmaktan mahrum kilinmasi savunulamaz bir ayiptir.
Alacagini alamadigi için borçluyu döven bir kabadayinin davranisi ile alacagini tahsil etmek için insanlari en yasamsal ihtiyaç olan sudan yoksun birakan zihniyet arasinda ayrim yapmak mümkün degildir.
Önce yürürlükteki hukuka aykirilik meselesini izah edelim. Yürürlükteki hukuk kisinin ekonomik yetersizlikleri nedeniyle insana yakismayan bir yasam sürmeye mahkum olmamasini arzulamaktadir. Bu nedenle Anayasamiz 5. maddesinde Devlete; "kisinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bagdasmayacak surette sinirlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldirmaya, insanin maddî ve manevî varliginin gelismesi için gerekli sartlari hazirlamaya çalismak" ve 56. maddesinde; "herkesin hayatini, beden ve ruh sagligi içinde sürdürmesini saglamak" ödevlerini yüklemistir. Bir kisinin fatura ödeyecek parasi olmadigi için evinde banyo yapacak suyu ya da gece aydinlanacagi elektrigi olmamasi durumu açikça kisinin "insan onuruna yakismayan sartlarda" yasamaya zorlanmasidir. Anayasa temel hak ve özgürlüklerin hangi durumda askiya alinabilecegini 15. maddesinde belirtmistir. (Savas, seferberlik, sikiyönetim veya olaganüstü hallerde, milletlerarasi hukuktan dogan yükümlülükler ihlâl edilmemek kaydiyla, durumun gerektirdigi ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanilmasi kismen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykiri tedbirler alinabilir.) Kisinin ekonomik güçten mahrum olmasinin bu maddede sayilan sartlara girmedigi açiktir. Tam da bu nedenle Icra Iflas Kanunumuz kisilerin gelirlerinden ve mallarindan haczedilemeyecek olanlari belirlemistir. -Sözgelimi; borçlunun kendisi ve meslegi için lüzumlu elbise ve esyasi, borçlu ve ailesine lüzumu olan yatak takimlari ve ibadete mahsus kitap ve esyasi, vazgeçilmesi kabil olmayan mutfak takimi ve pek lüzumlu ev esyasi, borçlunun ve ailesinin iki aylik yiyecek ve yakacaklari ve borçlu çiftçi ise gelecek mahsul için lazim olan tohumlugu, devami için bkz. I.I.K. m. 82 ve 83- Yani kanun koyucu borçlu olan kisilerin dahi insan onuruna uygun olmayan kosullar altinda yasamasina izin vermemistir. Anayasanin anilan maddeleri isiginda kisileri insan onuruna aykiri sartlarda yasamaya sürükleyen bedeli alinmadigi gerekçesi ile yasamsal ihtiyaç maddelerinin sunumunun durdurulmasi uygulamasi Anayasaya açikça aykiridir, iptal edilmelidir.
Uluslararasi sözlesmeler devletlere insan haklari bakimindan kimi yükümlülükler getirirler. Konumuza iliskin ilk akla gelenleri sunlardir; "hiç kimse iskenceye, insanlik disi ya da onur kirici ceza veya islemlere tabi tutulamaz." (AIHS m.3, Kisisel ve Siyasal Haklar Uluslararasi Sözlesmesi m. 7) "Devletler herkese, kendisi ve ailesi için yeterli bir yasam standardina sahip olma saglar. Bu standart, yeterli
beslenmeyi, giyinmeyi, barinmayi, ve yasama kosullarinin sürekli olarak gelistirilmesini de içerir." (Yasama Standardi Hakki, Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslar arasi Sözlesmesi m.11) "Devletler, herkesin mümkün olan en yüksek seviyede fiziksel ve ruhsal saglik standartlarina sahip olma hakkini tanir." (Saglik Standardi Hakki, Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslar arasi Sözlesmesi m.12) Bir kimsenin parasini ödeyemedigi için tüm ailesiyle birlikte susuzluga ya da karanlikta oturmaya mahkum edilmesi adi konulmamis da olsa bir cezadir ve usulünce onanmis uluslararasi anlasmalara (yani yürürlükteki hukuka) açikça aykiridir. Devlet çok daha agir bir ekonomik yük getirmesine ragmen, saglik standardi konusunda çaba harcamaktadir. Hiçbir geliri olmayan kimselerin yararlandigi "yesil kart" adi verilen sistem bunun göstergesidir. Kisilerin "hastalandiklarinda" ödeme gücünden yoksun olmalari sebebiyle sagliksiz kalmaya ve hatta ölüme gidebilecek bir sürece mahkum edilmeleri insan onuruna açikça aykiridir bu nedenle bu kisilerin tedavi bedellerinin devletçe üstlenildigi bu uygulama yerindedir ve destek görmektedir. Ancak ayni kisilerin ödeme gücünden yoksun olmalari sebebiyle susuzluga (yani; hijyen yokluguna, temiz besin alma imkanini yitirmeye, bitlenmeye, hastaliga, hele çocuk ve bebek olan evlerde açikça ölüm riskine) mahkum edilmeleri yasal ve uygun kabul edilmektedir.
Bir yanilsama ile kisilerin bedelini ödemedikleri halde bu hizmetlerin sürdürülmesi durumunda tahsilatin mümkün olmayacagi, ödeme yapilmamasi sebebiyle bu kurumlarin zararlarinin tasinamaz boyutlara varacagi iddia edilebilir. Öncelikle bu iddia dogru degildir, büyük gecikme zammi isletilen bu borcu ödememek kisilerin zararina olacaktir. Üstelik icra kanaliyla tahsilat her zaman mümkün olacagi için kisiler diger tüm borçlarina oldugu gibi su ve elektrik borçlarina sadik kalacaktir. Uygulamaci olarak biz, maasimin belli bir bölümü disinda haciz yapilamiyor, evde de asgari yasam kosullarina yetecek miktarda esya birakiliyor öyleyse kredi karti borcumu (veya buzdolabi taksitini,veya vergimi) ödemeyeyim diyen bir borçlu görmedik. Haciz uygulamasinin getirdigi rahatsizlik ve korku, ödeme gücü olanlarin ödeme yapmasini saglamaktadir. Kaldi ki, su veya elektrik sirketlerinin ne vergi dairesinden, ne bankalardan ne de beyaz esya bayilerinden farklari yoktur. Hukuk devletinde tahsil edilemeyen alacagi tahsil etmenin yolu icra dairelerinden geçer. (en azindan öyle oldugu varsayilmali, öncelikle kamu kurumu niteligindeki kuruluslar bu ilkeye uymalidir.)
Ancak bazi kötü niyetli insanlarin asiri su ve elektrik tüketimi yapacagi ve tahsil edilemeyen bu bölümün sonuçta dürüst tüketicilerden dolayli olarak tahsil edilecegi gene de ileri sürülebilir. Bu meselenin de teknik olarak kolayca asilmasi mümkündür. Bugün kullanimda olan elektronik sayaçlar evlerin belli bir asgari miktari ( evde ikamet eden kisi sayisinin bir kisinin insan onuruna uygun biçimde yasamasini saglayacak birim miktarla çarpilmasi sonucu elde edilmelidir; örnegin bir kisinin aylik asgari su ihtiyaci A birimse ve o evde B sayisinca kisi ikamet ediyorsa: A x B = asgari miktar) her sartta almasini bu miktarin üstüne çikildiginda kullanimi kapatmayi saglayabilirler. Dolayisiyla kötü niyetli asiri kullanim ihtimali teknik olarak engellenebilecektir.
Sonuç olarak insanlarin ekonomik güçsüzlüklerinden ötürü temel haklardan mahrum edilemeyecekleri gerçegi isiginda; tekel niteliginde kamu hizmeti veren elektrik ve su idareleri; Anayasa ve belgelerle korunan insan haklarina açikça aykiri olan, bedelinin ödenmedigi gerekçesi ile su ve elektrigin kesilmesi uygulamasina derhal son vermelidir. Bu idarelerin gelir kaybi endisesini, kisi haklarindan daha yukari koyacaklarini beklememek saflik olacagindan burada hukuk uygulamacilarina önemli bir is düsmektedir. Yasa koyucunun ve Idare'nin bu hatadan dönmeyecegi varsayimi ile; mümkün olan her durumda bu uygulamanin Anayasa'ya aykiriligini ileri sürerek, iptal edilmesini saglamak uygulamacilarin omuzlarina düsen bir sorumluluktur.
Bu hafta da böylesine önemli bir konuyu bilgilerinize sunmak istedim.
Dostça kalin.

Bu haber 21313 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

2021 ASGAR? ÜCRET TABLOLARI

2021 ASGAR? ÜCRET TABLOLARI 2021 ASGAR? ÜCRET TABLOLARI

YIL YAS VE GÜN ILE EMEKLILIK

YIL YAS VE GÜN ILE EMEKLILIK YIL YAS VE GÜN ILE EMEKLILIK SARTLARI NASIL DEGERLENDIRILIR

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi