EV KADINI OLARAK GEÇEN SÜRELERİN BORÇLANILMASI


Açıklama: Yurtdışında Ev kadını olarak bulunan yurttaşlarımızdan yoğun olarak gelen aşağıdaki soruların yanıtlarının bilinmesini ve ona göre hareket etmelerini tavsiye ediyorum.
Kategori: AKADEMİK YAZILAR
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2015
Geçerli Tarih: 16 Şubat 2019, 04:07
Site: Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
URL: http://www.sosyalguvenlikmusaviri.net/haber/1504-akademik-yazilar-ev-kadini-olarak-gecen-surelerin-borclanilmasi.html


Değerli okurlarım,
Yurtdışında Ev kadını olarak bulunan yurttaşlarımızdan yoğun olarak gelen aşağıdaki soruların yanıtlarının bilinmesini ve ona göre hareket etmelerini tavsiye ediyorum.
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
" SİGORTALILIK SÜRESİ " NEYİ İFADE ETMEKTEDİR ?
Sigortalılık süresi borçlanma kapsamındaki sürenin bulunduğu ülke mevzuatına göre ikamet süreleri hariç, çalışılmış veya çalışılmış süre olarak kabul edilen süreleri ifade etmektedir.
Çalışılmış olarak kabul edilen süreler, ilgili ülke mevzuatına göre fiilen çalışılmadığı halde çalışmaya eşdeğer süre olarak kabul edilip, aylığa hak kazanmada ve aylık hesabında değerlendirilen sürelerdir.
“ İŞSİZLİK SÜRESİ " NEYİ İFADE ETMEKTEDİR ?
İlgili ülke mevzuatına göre çalışma süreleri ile bu çalışma sürelerine eş değer süreler haricinde o ülkede geçen süreyi ifade eder. İşsizlik sürelerinin tamamının borçlanma kapsamında değerlendirilmesine imkan bulunmadığından, sigortalılık süreleri arasında veya sonunda herbirinde bir yıla kadar olmak kaydıyla yurtdışında geçen işsizlik süreleri borçlandırılabilir. İkamet süreleri ve boşta geçen süreler de bu kapsamda değerlendirilir.
YURTDIŞINDA " EV KADINI OLARAK GEÇEN SÜRELER " NEYİ İFADE ETMEKTEDİR ?
Medeni durumlarına bakılmaksızın kadınların, sigortalılık süreleri haricinde yurtdışında bulundukları süreleri ifade eder. Bu süreler işsizlik süresi veya boşta geçen süreler kapsamında değerlendirilmez, borçlanma talebinde bulunanların yurtdışında ev kadını olarak geçen sürelerinin diledikleri kadarı borçlandırılır.
BORÇLANMA HAKKINDAN KİMLER YARARLANABİLİR ?
Borçlanma hakkından, yurtdışında çalışan 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ile yurtdışında hiçbir işte çalışmayan 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ev kadınları yararlanabilirler.
BORÇLANMA KAPSAMINDA OLMAYAN YURTDIŞI SÜRELERİ HANGİLERİDİR ?
Yurtdışında 18 yaşın doldurulmasından önce, Türk vatandaşlığının kazanılmasından önce veya Türk vatandaşlığının kaybedilmesinden sonra geçen sigortalılık, işsizlik ve ev kadını olarak geçen süreler borçlanma kapsamında değildir.
Ayrıca, ülkemizdeki sosyal güvenlik kanunlarına göre, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları kapsamında geçen sürelerle çakışan yurtdışı sürelerinin 3201 Sayılı Yasa’ya göre borçlandırılmasına imkan bulunmamaktadır.
YURTDIŞINDA GEÇEN SÜRELERİN NE KADARI BORÇLANILABİLİR ?
Yurtdışı hizmet borçlanması isteğe bağlıdır. Vatandaşlarımız, sigortalılık/çalışma/ikamet (ev kadınları) sürelerinin tamamını, bir kısmını veya aylık bağlanmaya yetecek bölümünü borçlanma talebinde bulunabilirler. Bu konudaki tercihlerinin, başvuru sırasında yazılı olarak belirtilmesi gerekir.
Ayrıca, kısmi borçlanmalarda borçlanılmayan süreler, yeni bir başvuru ile borçlanılabileceği gibi, borçlanma başvuru tarihinden sonra yurtdışında geçen süreleri bulunanların da bu süreleri borçlanma hakkı bulunmaktadır.
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU 
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı