Yurt Dışı Borçlanma Hakkı Kaldırılabilir mi ?


Açıklama: Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU nu son 1 ay içinde dikkate alan Yüzlerce Gurbetçi kazandı
Kategori: VERGİ CEZALARI DAVA DİLEKÇELERİ
Eklenme Tarihi: 02 Ocak 2013
Geçerli Tarih: 16 Şubat 2019, 04:32
Site: Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
URL: http://www.sosyalguvenlikmusaviri.net/haber/1088-vergi-cezalari-dava-dilekceleri-yurt-disi-borclanma-hakki-kaldirilabilir-mi-.html


Yurt Dışı Borçlanma Hakkı Kaldırılabilir mi ?

 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU’nu 
 
dikkate alan
 
Yüzlerce Gurbetçi kazandı !
 
 
Türkiye’nin döviz sıkıntısı çektiği 1978 yılında, gurbetçi işçilerin dövizi gelsin diye çıkarılan yurtdışı borçlanma, sosyal güvenlik açıklarının önemli bir sebebi haline geldi.
 
Sosyal güvenlik açıklarının yaklaşık yüzde 10’u, yurtdışı borçlanma nedeniyle oluşuyor. Yıllar önce döviz gelsin diye ev kadınlarına bile borçlanıp emekli olma hakkı tanınmış.
 
Ancak yurtdışı borçlanmanın sosyal güvenlik açıklarında önemli bir etken olması, bu konunun yeniden masaya yatırılmasına yol açtı.
 
Bakanlar Kurulu’nda iki hafta üst üste sosyal güvenlikle ilgili sunum yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yurtdışı borçlanmanın getirdiği maliyeti anlattı.
 
Bu konuda alınması gereken tedbirler üzerinde duruldu. Sosyal güvenlik açıklarının önemli sebeplerinin birinin yurtdışı borçlanması olduğu anlatıldı. Yurtdışı borçlanma, uzun yıllardır uygulanmaya konma amacını yitirmesine rağmen hiçbir hükümet tarafından kaldırılmadı. 3201 sayılı kanuna göre yurtdışında çalışan Türk vatandaşları, yurtdışında sigortalı geçirilen süreleri yurtdışı borçlanma hakkını kullanarak borçlanabiliyorlar. Ayrıca bu yolla yurtdışında ev kadını olarak geçirilen süreler de borçlanılabiliyor. SGK’nın hesaplamalarına göre yurtdışı borçlanma için ödenen toplu para, 3-5 yıl içerisinde emekli maaşı olarak geri alınıyor. Yetkililer, yurtdışı borçlanma yükünün giderek ağırlaşması sebebiyle bu durumun sürdürülebilir olmadığını ifade ediyor.
 
Bakanlar Kurulu’nda sosyal güvenlikteki mevcut tabloyu ortaya koyduklarını ifade eden Bakan Çelik, sosyal güvenlik açıklarının nereden kaynaklandığının masaya yatırıldığını söyledi. Zaman’a açıklama yapan Bakan Çelik, “Yurtdışı borçlanma dünyanın hiçbir ülkesinde yok. 400 bin kişiyi emekli etmişiz. Almanya’da, Fransa’da evde oturan bir bayan, geliyor borçlanmayla emekli oluyor.” ifadelerini kullandı. 2008 yılında çıkarılan Sosyal Güvenlik Reformu’yla yurtdışı borçlanmanın kaldırılması yönünde hazırlık yapılmış, ancak bu yöndeki madde oluşabilecek tepkiler dikkate alınarak yasa metninden çıkarılmıştı. Gelinen noktada alınan bütün tedbirlere karşın sosyal güvenlik açıklarının azalmaması, yurtdışı borçlanma konusunu yeniden gündeme getirdi. Özellikle yaklaşık 1,5 milyon mavi kart sahibi kişi için yargı yoluyla yurtdışı borçlanma imkânı verilmesi, hükümeti kara kara düşündürüyor.
Avrupa ülkelerinde yaşayıp da yaşadıkları ülke vatandaşlığına geçmek isteyenlere Türkiye, izinli olarak vatandaşlıktan çıkma hakkı verdi. Bu kişilere, mavi kart denilen bir kart verildi. Vatandaşlıktan izinle çıkarılan bu kişilerin pasaport ve nüfus cüzdanları iptal edilirken kendilerine verilen mavi kart sayesinde Türkiye’de ikamet, seyahat ve çalışma gibi haklardan yararlanabiliyorlar. Mavi kart sahibi kişiler, tıpkı diğer Türk vatandaşlarında olduğu gibi yurtdışı borçlanma başvurusu yaparak emekli olmak istiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ilk etapta geri çevirdiği bu talep, yargı yoluyla mavi kart sahiplerine veriliyor. Mahkemeler, emsal teşkil eden çok sayıda kararda mavi kart sahiplerinin normal Türk vatandaşı gibi yurtdışı borçlanması yapıp emekli olabileceğine karar verdi. Bu durum, Sosyal Güvenlik açıklarını tetikleyecek bir mahiyet taşıyor. Zira bu kişilerin tamamının emekli olması durumunda 10 milyon olan emekli sayısı, 11,5 milyona ulaşacak. Türkiye, bu kişilere her ay maaş ödemek zorunda kalacak.
 
Tüm bu gerçekler maalesef Hükümete Dert oldu.