Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
YURT DIŞI EMEKLİLİK
TENFİZ ( Tanıma )
GAYRİMENKUL
KİRA - TAHLİYE
İŞÇİ ALACAKLARI
ŞİRKET

DAVALARINIZ İÇİN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Neşat DİNER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BİR İLKİ BAŞARDIK

Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU'nun
Değerli müşterileri artık işleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarını ) 
telefon ve mail ile değil Hazırlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan şifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alanında TÜRKİYEDE BİR İLK olacaktır.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaşlarımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Saygılarımla
 
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU
YÖNETİMİNDE OKUL TADINDA
BİRE BİR UYGULAMALI EĞİTİM
2019 YILI SOSYAL GÜVENLİK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

SOSYAL GÜVENLİK SORULARINIZA CEVAPLAR

SOSYAL GÜVENLİK SORULARINIZA CEVAPLAR

Tarih 11 Aralık 2010, 12:20 Editör FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

SOSYAL GÜVENLİK SORULARINIZA CEVAPLAR
SORU : 1995 yılından bu yana sigortalıyım. sigortamın çoğu da 212 sayısı basın kanununa göre ödendi. boşluklarla birlikte yaklaşık 4 bin gün sigortam var. 4 yıldır da aynı kurumda çalışıyorum. kendi isteğimle ayrılırsam tazminat alabilir miyim, teşekkür ederim
/
CEVAP :iş mevzuatına göre kıdem tazminatı belli hallerde ödenmektedir. Bunlardan biri de emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları (prim günü, sigortalılık süresi) tamamlayanlar SGK'dan bu yönde alacakları yazıyı işverenlerine ibraz ederek hak ettikleri kıdem tazminatını alabilirler. Şayet emeklilik gereken prim gün sayısı ve sigortalılık süresini tamamlamamış iseniz kendi isteğinizle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatınızı alamazsınız.
SORU : eşim taksici sigorta yapacaklar.bizim yeşil kartımız var.çocugum rahatsız sigorta olunca hemen çocugum yararlanırmı yoksa 18 yaştanmı yararlanır prim dolana kadar 18 yaş mı yapalım makineye girecek yeşil kart iptal olacak biz ne yapalım acele cevap yazarsanız sevinirim
CEVAP : eşinizin sigortalı olması durumunda yeşil kartı iptal edilir.SGK mevzuatına göre 18 yaşın altındaki çocuklar anne ve babalarının genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın 18 yaşını doldurduğu tarihe kadar ücretsiz olarak genel sağlık sigortasından yararlanma hakları vardır.Çocuğunuzun tedavisini bu şekilde devam ettirebilirsiniz.
SORU : Merhaba, SSK'YA pirim ödemekte olan kadınların 2000 günü doldurunca emekli olmaları diye bir durum yürürlükteki mevzuata göre mümkünmüdür? Teşekkürler
CEVAP : SGK'nın yürürlükteki mevzuatında 2000 günü olan kadınların emekli olabilmeleri şeklinde bir düzenleme bulunmamaktadır. Sadece ileri yaşta olanlar en az 3600 gün prim ödemiş olmaları halinde emekli olabilirler ki burada da kanunda öngörülen yaş şartının yerine getirilmesi gerekmektedir.
SORU : merhaba ben 16/12/1969 doğumluyum sigortalı olarak SGK ya başlangıç tarihim 28/05/1991 ve prim ödeme gün sayım 4800 işgünü halen çalışmaktayım primim ne zaman dolar ve emekli maaşına ne zaman bağlanabilirim birde primim dolduktan sonra çalıştığım günler emekli maaşımı etgilermi şimdiden teşekkür ederim
CEVAP : 28.05.1991 tarihli sigortalılık başlangıcınıza göre 20 yıl sigortalılık süresi+48 yaş+5525 gün sayısı şartlarını yerine getirmek suretiyle SSK statüsünden emekli olabilirsiniz.Emekli maaşınının yüksek olması prime esas kazancın (brüt matrah) ve aylık bağlama oranının yüksek olmasına bağlıdır. Aylık bağlama oranı ise prim gün sayınıza göre hesaplanmaktadır.3600 günden sonraki her 360 gün emekli aylığı bağlama oranınızı %2 artıracaktır. Dolayısıyla, emekliliğiniz için gerekli olan 5525 günü doldurduktan sonra çalışmaya devam etmeniz emekli maaşınızın daha yüksek olmasını sağlayacaktır.
SORU : BENİM BİR YAKINIM İÇİN YAZIYORUM 1405 GÜN SSK DAN VAR 1500 GÜN BAĞKUR DAN VAR ŞİMDİ BAĞKUR DAN DEVAM EDİYOR BAĞKURDAN MALÜLEN EMEKLİLİK İÇİN HASTANEDEN SAĞLIK RAPORU ALDIK RAPORUMUZUN ORANI %76 BU RAPORLA EMEKLİ OLABİLİRMİ VEYA SSK VE BAĞKURU BİRLEŞTİRİP O ŞEKİLMİ EMEKLİ OLABİLİR İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
CEVAP :SGK mevzuatına göre sigortalıya malûllük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının; çalışma/meslekte kazanma gücünü en az %60 oranında kaybetmiş olması, ayrıca en az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,malûliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra SGK'dan yazılı istekte bulunulması, Bağ-Kur ise prim borcunun bulunmaması şartır. Verdiğiniz bilgilere göre yakınınızın SSK ve Bağ-Kur hizmetleri birleştirilmek suretiyle Bağ-Kur statüsünden malulen emekli olabilir. Diğer taraftan, maluliyet oranının belirlenmesindeki yetki Hastanelere değil, SGK'nın maluliyetle ilgili sağlık kurullarına aittir. Bu nedenle öncelikle SGK'ya müracaat ederek maluliyet oranını tespit ettirmelisiniz.
SORU : Merhaba, 3 yıl önce ssk kaydım açılmıştı. 1 hafta ödenmişti. ondan sonrada bi kez özel bir şirkette 1 aylık sigortam yatt. şimdi bir ünv ye öğretim görevlisi için başvuracağım. şartları arasında 2 yıl sigorta kayıtlı iş tecrübesi istiyorlar. şimdi ben kendim 2 yıllık prim yatırabilirmiyim? bu parayı yatırınca 2 yıldır çalışıyor diye gözükebili,rmiyim? saygılarımla
 
CEVAP : SGK mevzuatında geriye doğru prim yatırma/borçlanma gibi bir uygulama yoktur. SSK sigortalılığında kişinin bir işverene tabi olarak ücret karşılığında eylemli olarak çalışması gerekmektedir.
SORU : Bir yakınım yakın bir zamanda vefat etti. 2 küçük çocuğu vardı.kendisi prim ödemeye devam ediyordu. vefat ettiğinden dolayı onun yerine ailesi geri kaln primleri öderse ailesinin emekli aylığından yararlanma fırsatı olur mu? yani öldükten sonra onun adına yakınları primleri öderse emeklilik mümkün olur mu?
CEVAP : sigortalının ölümü halinde geride kalan hak sahiplerine (eş, çocuk, anne-baba) ölüm aylığı bağlanabilmesi için SSK sigortalıları için en az 1800 gün veya her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalılık+ 900 gün, Bağ-Kur sigortalıları için ise en az 1800 gün şartlarının mevcut olması gerekmektedir. Sigortalının ölümünden sonra hak sahipleri prim gün sayısı şartını yerine getirmek için sadece askerlik borçlanması yapabbilirler. Bunun dışında geride kalan hak sahipleri ölen kişinin sigortalılığını devam ettirecek şekilde prim ödeme imkanları bulunmamaktadır.
SORU : 21/09/1987 tarihinde işe başladım ssk 05/02/1964 dogumluyum askerlik borclanmasını yaptırdım ne zaman emekli olabilirim
CEVAP : 21.09.1987 tarihli sigortalılık başlangıcınıza göre 25 yıl sigortalılık süresi+50 yaş+5375 gün sayısı veya 15 yıl sigortalılık süresi+60 yaş+3600 gün sayısı şartlarını yerine getirerek SSK statüsünden emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması yaptığınızı belirtmiş olmanıza rağmen, askerliğinizi ilk sigortalılık başlangıcından önce mi, yoksa sonra mı olduğunu belirtmemişsiniz. Şayet askerliğinizi ilk sigortalılık başlangıcınızdan önce yapmış iseniz, sigortalılık başlangıç tarihiniz borçlandığınız süre kadar geriye gider ve daha düşük bir yaş ve daha az gün sayısı ile emekli olabilirsiniz. Aksi halde borçlandığınız askerlik süresi kadar prim gün sayınız artar ve yukarıdaki emeklilik şartlarınınızda bir değişiklik olmaz.
SORU : 1983 doğumluyum.01.09.1999 sigorta başlangıcım.sigorta işgünüm 3600 nezaman emekli olabilirim ve kaç gün daha çalışmama gerekiyor. teşekür ederim.
CEVAP : 01.09.1999 tarihli sigortalılık başlangıcınıza göre 20 yıl sigortalılık süresi+56 yaş+5975 prim gün sayısını veya 15 yıl sigortalılık süresi+58 yaş+3600 gün şartlarını yerine getirerek SSK statüsünden emekli olabilirsiniz.
SORU : sayın yetkili 1985 dogumluyum.ssk.başlangıcın 1985 nisan 58 yaş 3600 günle emekli olabiliyorum 1625 günüm ssk.lı 1440 gün 2 dogum borçlanması yapabiliyorum.ayrıyetten bu sene itibarıyla 135 gün bag.kur istege baglı ssk.lıgım var benim sormak istedigim, geri kalan 406 günü bagkur istege baglı prim ödeyerek. 3600 günle emekli olabilirmiyim.lütfen bu sorumunun cevapını verirseniz sevinirim.daha evvelki ailece sorularımıza cevap verdiginiz için size ve T 24 teşekkür ederim saygılarımla.
CEVAP : bir kişinin hangi statüden (SSK, Bağ-Kur) emekli olacağı primi ödenmiş son 7 yılda en fazla prim ödediği statüye göre belirlenmekte ve bu belirlemeden sonra da kişinin bu statünün emeklilik için öngördüğü şartları (sigortalılık süresi, yaş, prim gün sayısı) taşıyıp taşımadığı araştırılmaktadır. SSK statüsüden 58 yaş+3600 günle emekli olabilmek için son 7 yılda en az 3,5 yıl (1260 gün) SSK statüsünde prim ödemeniz gerekmektedir. En son sigortalılığınız isteğe bağlı sigortalılık olduğu için yapacağınız doğum borçlanmaları Bağ-Kur statüsünde kabul edilecektir.Dolayısıyla yapacağınız borçlanma (1440 gün)+135 günlük Bağ-Kur statüsündeki isteğe bağlı sigortalılığınız ve bundan ödeyeceğiniz 406 günlük Bağ-Kur statüsündeki isteğe bağlı sigortalılığınız dikkate alındığında SSK değil Bağ-Kur statüsünden emekli olmanız gerekecektir ki, bu da 3600 günden daha fazla gün sayınızın olması anlamına gelmektedir. Bu sebeple size önerimiz SSK statüsünden emekli olmak için son 1260 gün SSK statüsünen bir işverenin yanında sigortalı çalışarak gün eksiğinizi tamamlamanızdır.
SORU : 22 şubat 1965 doğumluyum ssk girişim ocak 1985 5420 prim gün sayım var yaşı beklediğimi zannediyorum ne zaman emekli olurum.bir kereye mahsus yaşı bekleyenlere erken emeklilik yasası bana vururmu...teşekkür ederim.
CEVAP :, şuanda hükümetin ve meclisin gündeminde diğer şartları yerine getirmiş olmasına rağmen yaşını bekleyenlerle ilgili herhangi bir yasa çalışması bulunmamaktadır. Birkaç gün önce meclise sunulan yasada da sadece emeklilik yaşını doldurduğu halde prim borcundan dolayı emekli olamayan Bağ-Kur'lulara yönelik bir ödeme kolaylığı getirilmektedir.
SORU : iyi günler,ben halkeğitimde ücretli olarak çalışıyorum,3 yıldır aynı yerdeyim arada kısa süreli giriş çıkış yapıldı 15 gün gibi,2010 yılında 90 iş gününden çok çok fazla günüm var,03/12/2010 tarihinde sezeryan doğumum var ben son güne kadar çalışıcam.15 gün izin aldım,bu 15 gün için doktor raporu alsam rapor parası yada aynı şeymi bilemiyorum doğum parası,emzirme parası alabilirmiyim,eğer cevap evetse hangi evrakları nereye ve nezamana kadar götürmemiz gerek.teşekkürler şimdiden.
CEVAP : 5510 sayılı Kanunun 18. maddesi uyarınca sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede çalışmadığı her gün için, sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde ise, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için,geçici iş göremezlik ödeneği verilir. Ayrıca, çocuğun yaşaması şartıyla her çocuk için bir defa mahsus olmak üzere 75 TL emzirme ödeneği (süt parası)alma hakkınız vardır. Geçici işgöremezlik parasını alabilmeniz için SGK ile anlaşmalı sağlık tesislerinden rapor almanız yeterli olmaktadır. Emzirme ödeneği için doğum raporu ile işyerinizin bağlı bulunduğu SGK İl/Sosyal Güvenlik Merkezine bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir.
SORU : saygılarımla,size veT24e teşekkürlerimi sunarım.doğum11/1967ssk giriş1/6/1985-pirimler toplamı 4600gün .1990/2000 arası iki doğumdan 32 ay borçlanabilirim.5 yıdır hissedarı oduğum şirkette ssk lıyım. 1-)doğum boçlanmasını kaç TL.yapmalıyım.şu an net maaşım 1900 üstünden.2-)hissedarlığım ssk dan emekliliğime engelmi? 3-)emeklilik baş vurumu yapayımmı?beklememin ne faydası olur.iyi günler dilerim .
CEVAP :1.6.1985 tarihli sigortalılık başlangıcınıza göre 20 yıl sigortalılık süresi+42 yaş+5075 gün şartlarını tamamlayarak emekli olabilirsiniz. Doğum borçlanmasını yapmanız halinde emekli olabilirsiniz. Bağlanacak olan emekli maaşınızın düşmemesi için aylık brüt kazancınıza (sigorta primine esas aylık kazanç) yakın bir matrah üzerinden borçlanabilirsiniz.01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunun 53. maddesine göre bir kişi ortağı veya sahibi olduğu işyerinden SSK sigortalısı olamaz. Ancak sizin ortağı olduğunuz şirketteki SSK'lılığınız daha önce başladığı için (bu sigortalılığınız kesintiye uğramamış olması şartıyla) bu hükümden etkilenmeden SSK statüsünden emekli olabilirsiniz.
SORU : 2.12.1970 doğumluyum.sigorta başlangıç 1.1.1987 toplam 3004 günüm var.2000 yılında işten çıktım .2003 ve 2004 doğumlu 2 çoçuğum var.doğum borçlanması yapabilirmiyim.ve ½ 98 özürlü otistik oğlum var ne şekilde emekli olabilirim .
CEVAP : 01.01.1987 tarihindeki sigortalılık başlangıcınıza göre, 20 yıl sigortalılık süresi+43 yaş+5150 gün sayısı şartlarını tamamlayarak SSK statüsünden emekli olabilirsiniz.Sigortalılık başlangıcından sonra yaptığınız 2003 ve 2004 yılındaki doğumlarından sonraki 2'şer yıllık süreyi (bu sürelerde çalışmamış ve çocukların yaşamış olması şartıyla) borçlanabilirsiniz. Kalan süreyi de SSK statüsünde bir işverenin yanında çalışarak tamamlayabilirsiniz. %60 ve üzerinde mamul çocuğu bulunan kadınların 01.10.2008 tarihinden sonraki çalışma sürelerine 1/4 oranında ekleme yapılmaktadır.
SORU : 1978 şuBat ayı SSK giriş kaydım+1.5 aylık ödenmiş primim var. Bugünlerde,BAĞKUR´lulara birikmiş pirim borçlarından doğan cezai ödeme indirimi(0)yapılarak kredi çekme yöntemiyle taksitli veya toplu ödeme kolaylığı getirilmesi için AKP hükumeti tarafından çalışma yapıldığının haberleri veriliyor.SSK kaydımı ev hanımı statüsünde BAĞKUR´a geçiş kaydı yaptırınca bu imkândan yararlanıp,emekli olma şansım olur mu? SAYGILARIMLA!
 
CEVAP : hükümetin yaptığı yasa çalışması kişiye geriye doğru sigortalılık süresi kazanabileceği bir borçlanma düzenlemesi olmayıp, geçmişten bu yana Bağ-Kur sigortalılık kaydı devam ettiği halde prim borcunu çeşitli nedenlerle ödememiş olan kişilere mevcut borçlarının faizlerinin bir bölümünün affedilerek yeniden yapılandırılmasından ibarettir. Dolayısıyla, sizin geçşten gelen Bağ-Kur kaydınız, dolayısıyla da SGK'ya bir borcunuz olmadığından çıkarılacak olan yasa hükümlerinden yararlanamazsınız.
SORU : Doğum tarihim 13.09.1963.Sigortalı işe ilk giriş tarihim 05.04.1985 tir.25 yıllık sigortalı hizmet süremi doldurdum.48 yaşım ise 13.09.2011'de doluyor.Sorum şu ; 2008 yılı Şubat ayına kadar primlerim asgari ücretten ödendi.2008 yılı Şubat ayından sonra tavandan ödenmeye başlanmıştır.prim gün sayısı olan 5225 günü de Nisan 2012 'de doldurmaktayım..Ancak emekli maaşımın yüksek bağlanabilmesi için daha kaç sene tavandan prim ödemeliyim ..Tşkler saygılar..
010
CEVAP : Emekli aylığının miktarını iki unsur belirlemektedir. Bunlardan birincisi yıllar itibariyle sisteme bildirimi yapılmış sigorta primine esas kazançların/primlerin hangi seviyeden ödendiğidir ki, uzun yıllar asgariden ödeme yapılıp son 3-4 yıl tavandan ödeme yapılmış olması emekli aylığını çok az etkiler. Emekli aylığının miktarını belirleyen ikinci unsur ise aylık bağlama oranıdır ki, bu da toplam prim gün sayısına göre beklemektedir. 5225 günle emekli olacak olursanız aylık bağlama oranınız yaklaşık %40 seviyesinde olacaktır.Emekli aylığınızının yüksek olması için daha uzun süre tavandan prim ödemeniz, hem de prim gün sayınızı artırmanız önerilir.
SORU : iyi günler...1 yılı aşkın süredir sözleşmeli öğretmenlik yapıyorum.ve sigortam yatıyor.ama bu süre zarfında hasta olmadım.ta ki dün akşama kadar.acil servise gittim.bana sgk kaydımın olmadığı söylendi.ama tc kimlik no ile hizmet dökümünü sorguladığımda her ayın dökümü çıkıyordu.öğrenmek istediğim şu.sigortamın yatmama ...durumumu var ortada.yardımcı olursanız sevinirim.ya da şimdiye kadar bu kaydı yapmamış olmamın bir zararı var mı? .teşekkür ederim.
 
CEVAP : 5510 sayılı Kanuna göre, sağlık hizmet sunucularına başvurulan tarihten önceki bir yıl içinde 30 gün genel sağlık sigortası primi ödemiş olan sigortalılar sağlık yardımlarından yararlanabilirler. 1 yıldan bu yana çalıştığınıza ve hizmet dökümünüzde de prim gün sayılarınızın olduğunu gördüğünüze göre sağlık yardımlarından yararlanma konusunda bir sorunla karşılaşmamanız gerekir. Şayet böyle bir sorun yaşamış iseniz çalıştığının işyerinin bağlı bulunduğu SGK İl/Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat ederek sağlık aktivasyon işleminizde bir sorun olup olmadığını araştırmalısınız. SSK sigortalılarının hizmetlerinin SGK bildirilmiş olması sigortalılar için yeterlidir. İşverenin prim borcunu ödeyip ödememesi sizin sağlık ve emeklilik haklarınızı olumsuz etkilemez. İşverenin ödemediği primler SGK tarafından faiziyle ve icra yoluyla tahsil edilir.
SORU : iyi günler bizi bilgilendirdiğiniz için öncelikle teşekürler benim amcam18.03.1964 doğumlu 01.11 1993 tarım bağkur girişli ve halen devam ediyor.askerliğini 1984-1986 yılları arasında yaptı. 1987 yılından 2003 e kadar suudi arabistanda çalıştı tabi arada izin kullanarak askerliğini ve yurtdışındaki günlerini borçlanırsa emeklilik tarihini öne çekebilirmi veya sigortalı bir işte devamederse bir yararı olurmu lütfen bu konuda yardımcı olun şimdişden teşekürler.
CEVAP :amcanız gerek askerlik süresini, gerekse Suidi Arabistan'daki yurtdışı çalışmalarını borçlanabilir. Askerlik süresi ile yurtdışındaki çalışma sürelerinin bir kısmı Bağ-Kur tarım sigortalılık başlangıcından önce olduğundan Bağ-Kur tarım sigortalılık başlangcını borçlanılan süre kadar geriye gidecektir ki, bu da amcanızın daha düşük bir yaşta emekli olabileceği anlamına gelmektedir.Ayrıca yapacağı borçlanmalar prim gün sayısını yükseltmesine yarayacaktır.
SORU : 1800 gün ssk pirim ödemişliğim var iki çocuğum var 1980-1981 doğumlu siğorta başlangıcım 1988 doğum borçlanmsından yararlnabilirmiyim, yararlanamıyorsam, Görüldüğü üzere emekli olma şansım yok 1800 günlük pirimlerimi ger alabilirmiyim nasıl bir yöntem izlemeliyim teşekürederim
CEVAP :yaptığınız doğumlar SSK sigortalılık başlangıcınızdan önce olduğu için bunları borçlanma hakkınız bulunmamaktadır. Ödenmiş olan primlerin geri alınabilmesi için emeklilik için öngörülen yaş şartını doldurmuş olmanız gerekir. 1988 yılındaki sigortalılık başlangıcınıza göre emekli yaşınız 44 veya 45'tir. Dolayısıyla bu yaşları doldurmuş iseniz primlerinizi yaşlılık toptan ödemesi olarak SGK'dan alabilirsiniz.
SORU : 1989 Haziran-1990 temmuz a kadar 13 ay sigortalı çalıştım.1995 1996 2 yıl isteğe bağlı sigortalı olarak dışardan pirimlerimi yatırdım 1997 ocak ayından beri devlet memuru olarak emekli sandığındayım. Ne zaman emekli olabilirim.
 
CEVAP :Emekli Sandığına tabi olarak 1997-Ocak ayındaki sigortalılık başlangıcınız dikkate alındığında, 20 fiili hizmet yılı+53 yaş şartlarını yerine getirmek suretiyle Emekli Sandığı statüsünden (5510/4-c) emekli olabilirsiniz. Geçmiş yıllardaki 13 aylık SSK hizmetiniz ve 2 yıllık isteğe bağlı sigortaya yaptığınız ödemeler 20 fiili hizmet yılı şartının doldurulmasında dikake alınacak, emeklilik yaşınızın belirlenmesinde ise bir etkisi olmayacaktır.

Bu haber 38732 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomist Ali ÖZTÜRK ün SGK sorularınıza verdiği yanıtlar

Ekonomist Ali ÖZTÜRK ün SGK sorularınıza verdiği yanıtlar Değerli kardeşim,Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekonomist Ali Öztürk'ün SGK sorunlarınız ile ilgili sağlam,güvenilir ve...

4/b (BAĞ-KUR) sigortalısıyım. Askerlik borçlanması yapmak istiyorum. Hangi belgelerle, nereye müracaat etmem gerekir?

4/b (BAĞ-KUR) sigortalısıyım. Askerlik borçlanması yapmak istiyorum. Hangi belgelerle, nereye müracaat etmem gerekir? 4/b (BAĞ-KUR) sigortalısıyım. Askerlik borçlanması yapmak istiyorum. Hangi belgelerle, nereye müracaat etmem gereki...
YIL YAŞ VE GÜN İLE EMEKLİLİK13 Aralık 2016

E M E K L İ L E R İ M İ Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmanı

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DIŞI EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİNİZ Mİ


Tüm Anketler

Almanyaya TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

FRANSAYA TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sayın Kullanıcı ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz iş ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçlı mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, doğruluk ve güvenilirliğini, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanılmasından doğan veya doğabilecek, dolaylı veya dolaysız zararlardan sorumlu değildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, neşriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriğinden ve kullanımından doğacak/doğabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir. Saygılarımla .. FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi