Bu haber 56163 defa okunmuştur.

Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
YURT DIŞI EMEKLİLİK
TENFİZ ( Tanıma )
GAYRİMENKUL
KİRA - TAHLİYE
İŞÇİ ALACAKLARI
ŞİRKET

DAVALARINIZ İÇİN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Neşat DİNER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BİR İLKİ BAŞARDIK

Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU'nun
Değerli müşterileri artık işleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarını ) 
telefon ve mail ile değil Hazırlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan şifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alanında TÜRKİYEDE BİR İLK olacaktır.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaşlarımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Saygılarımla
 
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU
YÖNETİMİNDE OKUL TADINDA
BİRE BİR UYGULAMALI EĞİTİM
2019 YILI SOSYAL GÜVENLİK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

SSK EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA

SSK EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA

Tarih 26 Haziran 2010, 22:50 Editör FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

Asgari ücretten prim bildirmiş iseniz

SSK Emekli Aylığı Hesabı

EMEKLİ AYLIĞINIZ NE KADAR ?

20 yıl ve 25 yıllık hizmet süreleri esas alınarak yaptığımız hesaplamalardan birisi sizin alacağınız emekli aylığına yaklaşık bir rakam olacaktır. Emekli aylığınızın yaklaşık miktarını öğrenmek için lütfen aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanını seçiniz.

20 YIL (7200 gün) SİGORTALI OLARAK ÇALIŞANLAR

Prime esas gösterilen ortalama kazancınızı seçiniz

Bu gelir düzeyinde alacağınız emekli aylığı 605 YTL'dir. Bu rakam, çalışma hayatınız olan 20 yıl boyunca, her zaman o günkü geçerli prime esas asgari ücret üzerinden aylık aldığınız ve/veya ücretinizin bu düzeyde SSK'ya bildirildiği ve 2000 yılı ile sonraki her yıl 360 gün üzerinden prim ödendiği varsayımına dayanmaktadır. 20 yıldan fazla çalıştığınız her 240 gün ve kadın iseniz 50, erkek iseniz 55 yaşınızdan sonraki her yıl için, bu aylık yaklaşık yüzde 1 oranında artacaktır.

25 YIL (9000 gün) SİGORTALI OLARAK ÇALIŞANLAR

Prime esas gösterilen ortalama kazancınızı seçiniz

Bu gelir düzeyinde alacağınız emekli aylığı 719 YTL'dir. Bu rakam, çalışma hayatınız olan 25 yıl boyunca, her zaman o günkü geçerli prime esas asgari ücret üzerinden aylık aldığınız ve/veya ücretinizin bu düzeyde SSK'ya bildirildiği ve 2000 yılı ile sonraki her yıl 360 gün üzerinden prim ödendiği varsayımına dayanmaktadır. 25 yıldan fazla çalıştığınız her 240 gün ve kadın iseniz 50, erkek iseniz 55 yaşınızdan sonraki her yıl için, bu aylık yaklaşık yüzde 1 oranında artacaktır.

AYLIK HESABINDA TEMEL ALINAN ESASLAR

2000 yılı öncesi ve sonrası ayrı hesaplanır

4447 sayılı Kanun ile SSK'da maaş hesabı ikili bir sisteme göre hesaplanmaktadır. Önce 2000 yılı öncesi çalışılan süreler için kısmi bir aylık, daha sonra da 2000 yılı sonrasında çalışılan süreler için kısmi aylık hesaplanmakta, bu iki kısmi aylığın birleşmesiyle sigortalının toplam yaşlılık aylığı bulunmaktadır.

2000 yılı öncesi ve sonrası hesaplama nasıl yapılır?

Prime esas kazanç ve süreler bilinmeli

Yaşlılık aylığı (Emekli Maaşı) hesaplaması için SSK'lının her ayın prim kesilen kazanç tutarlarını, yani prime esas aylık kazançlarını ve her yıl ne kadar sigortalı olarak çalıştığını bilmesi gerekmektedir.

Emekli aylığı için üç ana koşul

ssk() 'ya tabi olarak çalışanların yaşlılık aylığı alabilmeleri için işe giriş tarihlerine göre üç ayrı koşulun tamamlanması gerekir. Bunlar sigortalılık süresi, yaş ve prim gün sayısıdır.

- Sigortalılık süresi Kadın için 20 yıl; Erkek için 25 yılın doldurulması

- Yaş: 09.09.1981 tarihinde işe girenler için kadınlarda 40 yaş, 09.9.1976- 23.5.1979 tarihleri arasında işe giren Erkeklerde 44 yaş; 24.05.1999 tarihinde işe girenler için Kadınlarda 56 yaş, Erkeklerde 60 yaşın tamamlanması.
(İki tarih arasında kalanlar için 15 ayrı tarihe göre emeklilik yaşı kademeli olarak değişmektedir).

- Prim gün sayısı: 09.09.1981 tarihinde işe girenler için 5000 gün, 24.05.1999 tarihinde işe girenler için 5975 günün doldurulması gerekmektedir. (İki tarih arasında 15 ayrı tarihe göre prim gün sayısı kademeli olarak değişmektedir.)
23/5/2002 tarihinden sonra işe giren sigortalılarda da;  Kadın ise 58, Erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7 bin gün prim ödenmiş olması gerekmektedir.

Prime esas kazancın alt ve üst sınırı nasıl belirlenir?

5198 sayılı Kanun’la (*) ve 506 sayılı Kanun’un 78’inci maddesi değiştirilerek 06.07 2004 tarihinden itibaren taban primin asgari ücretle eşitlenmesi öngörülmüştür. Alınacak prim ve verilecek ödeneklerin hesabına esas tutulan günlük kazancın alt sınırı, 4857 sayılı İş Kanununun 39’uncu maddesine göre 16 yaşından büyükler için belirlenen günlük asgari ücret olarak değiştirilmiş; üst sınırı ise günlük asgari ücretin 6,5 katı olarak yeniden düzenlenmiştir.

Bu nedenle 06.07 2004 tarihinden önce prime esas kazancın alt sınırı asgari ücretle aynı değildir. Bazen asgari ücretin altında kalmakla birlikte çoğunlukla asgari ücretten daha yüksek bir rakam olarak belirlenmiştir. 06.07 2004 öncesindeki dönemde işverenler, çalışanlarına asgari ücret bile verseler kazançlarını SSK’nın belirlediği daha yüksek prim tabanından bildirmek zorundaydılar.

(*)5198 sayılı ‘Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, Sosyal Sigortalar Kanunu Ve Sosyal Sigortalar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ 06/07/2004 tarih ile 25514 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

EMEKLİ AYLIĞI TABLOLARI NASIL HESAPLANDI ?

T24 bütün sigortalıların, kendileri adına her ay kaç gün üzerinden ne kadar kazanç gösterildiği bilgisine sahip olmalarının güçlüğünü dikkate alarak 20 yıl (7200 gün) ve 25 yıl (9000 gün) sigortalılık süresi üzerinden örnek hesaplamalar hazırladı.

Bu hesaplamaların, bütün prim ödeme düzeylerindeki sigortalıları genel olarak kapsamasına özen gösterildi.

Örnek hesaplamalarımızda "prime esas kazançları" ilk olarak taban prim tutarında bildirilmiş kabul ettik ve emekli aylığı hesaplamasını bu rakama göre yaptık. Sigortalıların ağırlıklı bir bölümünün prime esas kazançlarının işveren tarafından taban prim tutarında ( 01.7.2004 tarihinden itibaren ‘asgari ücret’ düzeyinde) bildiriliyor olması nedeniyle, bu kategoride yaptığımız emekli aylığı hesaplaması Türkiye'deki sigortalıların önemli bir kesimini kapsamaktadır.

Asgari ücret seviyesi sonrasındaki örnek hesaplamalarda prime esas kazançları kademeli olarak yükselttik. Öncelikle kazançları asgari ücretin yüzde 10 daha fazlası düzeyinde varsayarak hesapladık.

İzleyen emekli aylığı hesaplamalarında prime esas kazançları asgari ücretin yüzde 20, yüzde 30, yüzde 40, yüzde 50, yüzde 60, yüzde 70, yüzde 80, yüzde 90, yüzde 100, yüzde 120, yüzde 140 ve yüzde 160 fazlası üzerinden bildirildiğini varsaydık.

Son örnek hesaplamada ise, çalışılan bütün sürelerde sigortalı için tavandan (en yüksek düzeyde) prim ödendiğini varsaydık.

Tablolar bütün kademeleri kapsıyor

SSK istatistiklerine göre sigortalıların yaklaşık yüzde 50'si için prime esas kazanç olarak asgari ücret tutarında bildirimde bulunulmaktadır. Prime esas kazançta, asgari ücretin iki katına kadar olan bildirimler de, toplam bildirimlerin yüzde 85'ini oluşturmaktadır. Tavandan prim bildirilenlerin oranı ise yaklaşık yüzde 3'tür. Örneklerimize tavandan prim ödeyenleri de kattığımızda aylıklara yönelik olarak T24'ün yaptığı işçi emekli aylıkları hesaplamaları toplam sigortalıların yüzde 88'ini kapsamaktadır.

T24 tüm SSK'lıların emekli olduklarında yaklaşık olarak alacakları aylıkları yukarıda sayılan esaslara ve verilen bilgilere göre hesapladı. Aylık hesabında kullanılan veri tablolarını da, meraklıları için çalışmamıza ekledik.

Emekli aylığı hesabında kullanılan veri tabloları

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SSK MAAŞ HESAPLAMA

SSK EMEKLİ MAAŞINIZI KENDİNİZ HESAPLAYINIZ

SSK EMEKLİ MAAŞINIZI KENDİNİZ HESAPLAYINIZ SSK EMEKLİ MAAŞINIZI KENDİNİZ HESAPLAYINIZ

SSK MAAŞ HESAPLAMA

SSK MAAŞ HESAPLAMA Asgari Ücretten %10 fazla prim bildirilmiş ise
YIL YAŞ VE GÜN İLE EMEKLİLİK13 Aralık 2016

E M E K L İ L E R İ M İ Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmanı

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DIŞI EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİNİZ Mİ


Tüm Anketler

Almanyaya TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

FRANSAYA TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sayın Kullanıcı ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz iş ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçlı mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, doğruluk ve güvenilirliğini, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanılmasından doğan veya doğabilecek, dolaylı veya dolaysız zararlardan sorumlu değildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, neşriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriğinden ve kullanımından doğacak/doğabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir. Saygılarımla .. FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi