Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

YIL YAS VE GÜN ILE EMEKLILIK

YIL YAS VE GÜN ILE EMEKLILIK

Tarih 13 Aralik 2016, 12:41 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

YIL YAS VE GÜN ILE EMEKLILIK SARTLARI NASIL DEGERLENDIRILIR

YIL + YAS + GÜN ILE EMEKLILIK

* Günüm doldu , emekli olabilirmiyim ? HAYIR
* Yilim doldu , emekli olabilirmiyim ? HAYIR
* Yasim doldu , emekli olabilirmiyim ? HAYIR
* Yilim , Yasim , günüm doldu .. emekli olabilirmiyim ? EVET

Degerli Okurlarim,
Birçok yazimda emeklilik ile ilgili konuyu ele aldim. Bazi okur sorularina yanit olarak ;Bu yazimda sektörel anlamda yani agir islerde çalisanlar ve diger sektör çalisanlarinin emeklilik durumlari ve maaslari ile ilgili kisaca bilgiler vermeye çalisacagim.
5510 sayili Reform Yasasi'na göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce ilk defa sigortali olanlara 4/a kapsamindan diger bir ifade ile SSK sartlarindan yaslilik ayligi baglanabilmesi için sigortalinin; belirli bir yasi tamamlamis olmasi, belirli bir süre prim ödemis olmasi, belirli bir süre sigortali olmasi, isten ayrilmis olmasi ve SGK’ya yazili talepte bulunmasi gerekir.
Malullük ya da yaslilik sigortasindan ayliga hak kazanabilmek için gerekli olan bu bes sarttan üçü, sigortalinin isten ayrilmasi, sigortalilik süresini tamamlamasi ve SGK’ya yazili müracaatta bulunmasi, herkes için geçerli olan ortak sartlardir.
Yasada öngörülen belirli bir yasa ulasmak ve belirli prim ödeme gün sayisini tamamlamak ise her sigortali için ise giris tarihine bagli olarak farkli esaslara baglanmistir.
Belirtelim ki; genel kural sigorta baslangici ne kadar eski ise istenen prim gün sayisi o kadar az ve emeklilik yasi da o oranda daha erken tamamlanir.Reform Yasasi emeklilik yasinin düzenlendigi 506 sayili SSK Yasasi'nin geçici 81’inci maddesini yürürlükte birakmistir.
506 sayili Yasa'nin geçici 81’inci maddesinin (a) bendi hükmü geregince 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlükte bulunan hükümlere göre yaslilik ayligi baglanmasina hak kazanmis olanlar ile sigortalilik süresi 18 yil ve daha fazla olan kadinlar ve sigortalilik süresi 23 yil ve daha fazla olan erkekler hakkinda, daha önce yürürlükte bulunan hükümlerin uygulanacagi belirtilmistir.
Bu düzenleme geregi, sigortalilik süresine eklenecek bir süresi olmayan kadinlarin (fiili hizmet zammi gibi) 8 Eylül 1981 tarihinden önce sigortali olmasi halinde 50 yasi tamamlama ve 5000 gün prim ödeme veya 50 yasi tamamlamamakla birlikte 25 yil sigortalilik süresini tamamlayip 5000 gün prim ödeme sartini yerine getirme veya 15 yil sigortalilik süresini tamamlamak sartiyla 50 yasinda emekli olmaya hak kazanacagini söyleyebiliriz.
Ayni biçimde sigortalilik süresine eklenecek bir süresi olmayan erkek sigortalilar, 8 Eylül 1976 tarihinden önce sigortali olmak sartiyla 55 yasi tamamlama ve 5000 gün prim ödeme veya 55 yasi tamamlamamakla birlikte 25 yil sigortalilik süresini tamamlayip 5000 gün prim ödeme sartini yerine getirme veya 15 yil sigortalilik süresini tamamlamak sartiyla 55 yasinda emekli olmaya hak kazanacaktir.
Uygulayicilar tarafindan sigorta baslangiç tarihine göre emeklilik yasinin tespit edildigine yönelik hatali bir degerlendirme yapilmaktadir.
Özellikle belirtmek isterim ki; ilk defa 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortali olanlarin emeklilik sartlarinin tespiti ilk defa sigortali olduklari tarihe göre degil, 23 Mayis 2002 tarihindeki sigortalilik süresine göre belirlenmektedir.
Dolayisiyla sigortalinin sigortalilik süresine eklenecek fiili hizmet zammi yani yipranma gibi bir sürenin bulunmasi halinde 23 Mayis 2002 tarihine göre sigortalilik süresi ilk defa sigortali olunan tarih ile 23 Mayis 2002 tarihine kadar geçen süre degil, ilk defa sigortali olunan tarih ile 23 Mayis 2002 tarihine kadar geçen süreye yasa geregi eklenecek sürenin de ilave edilmesi sonucu bulunan süredir.
Bu sürenin tespiti sonucu 23 Mayis 2002 tarihine göre belirlenen sigortalilik süresi dikkate alinarak yaslilik ayligi sartlari tespit edilir.
Sigortalilik süresinin belirlenerek yaslilik ayligi sartlarinin belirlenmesi hakkinda somut bir örnekle konuyu anlatmamiz daha isabetli olacaktir.
Örnegin; ilk defa 20 Temmuz 1991 tarihinde sigortali olmus kisinin 23 Mayis 2002 tarihine göre sigortalilik süresi 10 yil 10 ay 3 gündür. Dolayisiyla sigortalilik süresine eklenecek bir süresi bulunmayan bu erkek sigortali emeklilik sartlarini, sigortalilik süresi 9 yil 6 aydan fazla, 11 yildan az oldugu için 25 yillik sigortalilik süresini ve 53 yasini tamamlamak ayrica en az 5600 gün prim ödemek sartiyla saglayacaktir.
Haftaya görüsmek üzere , sosyal güvenlikle kalin

Bu haber 4216 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

2021 ASGAR? ÜCRET TABLOLARI

2021 ASGAR? ÜCRET TABLOLARI 2021 ASGAR? ÜCRET TABLOLARI

EMEKLILERIMIZ 1004

EMEKLILERIMIZ 1004 Bundan böyle emeklilerimiz ile ilgili resim ve bilgileri www.fuattutuncuoglu.net adresimizden izleyebilirsiniz.

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi