Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI

TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI

Tarih 14 Temmuz 2016, 14:27 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI

TÜRKIYE’DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI
TÜRKIYE’DEN EMEKLI AYLIGI IÇIN ÇALISMAMA SARTINIZ DEVAM ETMEKTE
Avrupali Türkleri bugünlerde mesgul eden konularin basinda ülkemizden aylik alir iken Avrupa’da çalisma imkani var mi yok mu? Konuyla ilgili kanun ve genelgelerde bir degisiklik var mi? Konuyu dava yoluyla lehe sonuçlandirmak mümkün mü?, gibi çok sayida soruya cevap aramaktalar. Iste bu hususu sizler için kaleme aldik.
3201 Sayili Yurtdisi Borçlanma Kanununu 1985 yilindan bu tarafa uygulanmakta ve kanundaki aylik almak için çalismama kurali hiç degismedi. Sadece kanun degismedigi halde sehven genelge ile kisa süreli bir mini joba izin verildi ve bu hususta kanunda olmayan bir hak genelge ile verilemez seklindeki hukuk kurali geregi hemen degistirildi.
Aylik Almak Için Çalismamak Sart ve Denetim Mekanizmasi Isliyor
Aylik basvurularinda bizzat müracaat etme sarti kaldirilmistir. Gerekli belgeler, usulüne uygun doldurulup imzalandiktan sonra SGK Kurumunun ilgili ünitesine dogrudan basvuru yoluyla verilebilecegi gibi, yurtiçi veya yurtdisindan posta yolu ile de gönderilebilir.
Bu güne kadar yapilan uygulamalarda aylik basvurusunda bulunanlarin çalistiklari isyerinden ayrildiklarini, yurtdisinda ikamete dayali bir sosyal sigorta yada sosyal yardim ödeneginin sona erdigini gösterir belgeyi temin etmelerinde karsilastiklari zorluklar dikkate alinarak, sadece yurtdisindan basvuruda bulunacak olanlar için güncel tarihli hizmet belgesinin ibrazi istenmektedir.
Tahsis talep tarihinden önceki bir ay içinde düzenlenen hizmet belgeleri, güncel tarihli belge olarak kabul edilmektedir.
Yurda kesin dönüs yaptiktan sonra aylik talebinde bulunanlarin ibraz edecekleri hizmet belgesinin ise güncel tarihli olmasinda bir zorunluluk bulunmamaktadir.
Yurtdisinda Geçen Sürelerin Borçlandirilmasi ve Degerlendirilmesine Iliskin Yönetmelige göre, borçlandiklari süreler dikkate alinarak malullük, yaslilik ve emekli ayligi baglananlar aylik alma sartlarinin devam edip etmedigi hususu, Kurumca, gerekli görülen zaman ve hallerde arastirilabilir. Söz konusu kimselerden alti aydan daha uzun süre yurtdisinda bulunmus olanlar, yurtdisinda çalisip çalismadiklarini ve ikamete dayali bir sosyal sigorta yada sosyal yardim ödenegi alip almadiklarini gösterir belgeleri, örnegi SGK Kurumunca hazirlanan 3201 sayili Kanuna Göre Aylik Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi ile birlikte söz konusu alti aylik sürenin doldugu tarihten sonra üç ay içinde SGK Kurumuna vermek zorundadirlar.
SGK Kurumu, ayrica 3201 sayili Kanuna göre malullük, yaslilik ve emekli ayligi baglananlarin alti aydan daha uzun süre ile yurt disinda bulunup bulunmadiklarini, Emniyet Genel Müdürlügü ile yapilacak protokolde belirtilen usul ve esaslar dahilinde her yil alinacak kayitlarla tespit eder.
Yil içinde aylik baglananlarin yoklama islemleri, takip eden yildan itibaren baslatilir.
Yoklama islemleri sonucunda alti aydan daha uzun süre yurtdisinda bulunduklari halde, yukarida belirtilen belgeleri, belirtilen süre içinde Kuruma vermedigi tespit edilenlerin ayliklari, bildirim yapilmaksizin söz konusu belgelerin intikaline kadar durdurulur.
Ayliklari durdurulanlarin Kuruma ibraz edecekleri belgelerden yada SGK Kurumunca yapilacak olan arastirma sonucunda, yurtdisinda;
– Çalismadiklari, ikamete dayali bir sosyal sigorta yada sosyal yardim ödenegi almadiklari tespit edilenlerin ayliklari, durduruldugu tarihten geçerli olmak üzere ödenir.
-Çalistiklari, ikamete dayali bir sosyal sigorta yada sosyal yardim ödenegi aldiklari tespit edilenlerin ayliklari, ilgili Yönetmeligin 15 inci maddesinin birinci fikrasina göre kesilir. Yersiz yapildigi tespit edilen ödemeler, 5510 sayili Kanunun 96 nci maddesi hükümlerine göre geri alinir.
Yurtdisi hizmetlerini borçlanarak aylik baglananlarin, sosyal güvenlik kanunlarina göre aylik alma sartlarinin devam edip etmediginin tespitine iliskin Sosyal Sigorta Islemleri Yönetmeliginde yer alan yoklama islemleri ile ilgili hükümler saklidir.
Emekli Ayliginiz Ne Zaman Kesilir?
3201 sayili Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle aylik baglananlardan tekrar yurt disinda yabanci ülke mevzuatina tabi çalisanlar, ikamete dayali bir sosyal sigorta yada sosyal yardim ödenegi alanlar ile Türkiye’de sigortali çalismaya baslayanlarin ayliklari, tekrar çalismaya basladiklari veya ikamete dayali bir ödenek almaya basladiklari tarihten itibaren kesilir.
Ayliklari kesilenlerden yurtiçinde veya yurtdisinda çalismasi sona erenlerin veya yurtdisinda ikamete dayali bir sosyal sigorta yada sosyal yardim ödenegi alanlardan bu ödenek ve yardimlari sona erenlerin, ayliklarinin tekrar ödenmesi için yazili talepte bulunmalari halinde, talep tarihini takip eden ay basindan itibaren ayliklari tekrar ödenmeye baslanir.
Türkiye’de Sosyal Güvenlik Destek Primi Alinmamasi Kimi Kapsiyor ve Yurtdisi ile ilgisi Var mi?
Ülkemizde BAG-KUR üzerinden emekli olup esnafliga devam edenlerin ayliklarindan kesilen % 15 destek primi kaldirilmistir. Isveren emrinde çalisanlarin ve emekli olanlarin ücretlerinden kesilen %32 SGDP primi devam etmekte. Yurtdisinda çalismaya mesnet teskil edecek seklindeki SGDP kaldirildi savi yanlistir ve halen devam etmekte. Ayrica yurtdisi borçlanma hukuku ile 5510 sayili Yasa arasinda paralellik kurmak zorlama bir düsüncedir.
2014-22 Nolu SGK Genelgesi Kimleri Kapsar?
Sosyal Güvenlik Kurumu’nca 2014 yilinda yürürlüge koydugu 2014-22 nolu Genelge hükümleri sosyal güvenlik sözlesmelerine göre kismi ya da müstakil malullük veya yaslilik ayligi baglanmis olanlar hariç olmak üzere, sadece ülkemizdeki hizmetlere istinaden 5510 sayili Kanunun yürürlük tarihinden önceki sosyal güvenlik kanunlarinin mülga hükümlerine ya da 2008/Ekim ayindan sonra 5510 sayili Kanunun geçici 2 nci maddesine göre malullük veya yaslilik ayligi bagladiktan sonra sözlesmeli bir ülkede çalistiklari gerekçesiyle ayliklari kesilenler hakkinda uygulanacak olup, bu yönde bir tespit veya müracaat olmasi halinde ayliklarin ödenmesine, ayligin kesildigi tarih itibariyle baslanacaktir.“ denilmistir. Özetle yaslilik ayligi kosulumu yerine getirir iken 3201 Sayili Kanuna göre bir günlük dahi borçlanma islemi yapmadan aylik hakki dogup ayligi baglatanlarla ilgilidir. Yurtdisi borçlanma yapanlarla yakindan uzaktan ilgisi yoktur.
Dava Yoluyla Çözüm Var mi?
Her vatandasin pek tabi ki dava açma hakki vardir. Ancak dava açmada hukuki dayanak ve emsal kararlar olmasi gerekir. 1985 yilindan bu tarafa Is mahkemeleri veya Yargitay’da lehe çikmis bir karar var mi? HAYIR. Hukuki dayanaga baktigimizda kanunda bir degisiklik olmus mu? Bu sorunun cevabi da hayir. Ifade edilen su. Davayi açalim bir yil sonra sonuca bakariz.Emsal karari olmayan ve hukuki gerekçesi belirtilmeyen bir hususta sonuç alinacagini ifade edebilmek Avrupali Türkün umudunu ve imkanini kötüye kullanmaktir.
Çözüm Arayisi Var mi?
65 . Hükümetin TBMM‘ den geçirdigi Hükümet Programinda “Yurtdisi borçlanma yoluyla emekli olanlarin yari zamanli çalismalarina ikili sosyal güvenlik sözlesmeleri incelenerek izin verilecektir“ denilmistir. Bu yasanin bir an önce çikmasi Avrupali Türk’ün sorununa çözüm olacaktir. Bu noktada tüm STK’lara görev düsmektedir.
Konuyu gündeme tasidigi için Üstad Hasan Karahaliloglu'na tesekkür ederim.
 

Bu haber 5830 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YURT DISI EMEKLILIK DANISMANLIGI

Yurt Disi Borçlanma Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

Yurt Disi Borçlanma Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu Yurt Disi Borçlanma VE Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

YURTDISI EMEKLILIK SOHBETI

YURTDISI EMEKLILIK SOHBETI YURTDISI EMEKLILIK SOHBETI

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi