Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

Gurbetçiler Dikkat ........  Torba Kanun Gelmeden Borçlanin

Gurbetçiler Dikkat ........ Torba Kanun Gelmeden Borçlanin

Tarih 06 Haziran 2014, 11:40 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

Basvuru sahiplerinin kismi borçlanma taleplerine istinaden yapilacak borçlanma süresinin tespitinde ibraz edecekleri belgelerde kayitli bulunan tarihler arasindaki son tarihten geriye dogru olmak üzere gün sayilan esas alinir.. ibaresi KÖTÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜ

GURBETÇILER AMAN ACELE EDIN VE TORBA YASA ÇIKMADAN TALEPTE BULUNUN

TBMM’ye sevk edilen son Torba Yasada yurtdisi borçlanma hakki ile ilgili iki önemli degisiklik yapildi ve bu degisiklikler ilk bakista gurbetçi vatandaslarimiz lehinde görünüyor.

Mavi kartlilarin yurtdisi borçlanmasi

Biri mavi kartli veya pembe kartli denilen gurbetçilerimiz Türk vatandasi iken yasadigi ülkenin vatandasligini kazanmak için Devletin verdigi izinle vatandaslikta çikan gurbetçilerimiz.

12.06.2009 tarihinde yürürlüge giren 5901 sayili Türk Vatandasligi Kanununun 28.maddesinde; gerekse önceki 403 sayili Türk Vatandasligi Kanununun 29.maddesindeki yasal düzenlemeye göre, dogumla Türk vatandasi olup da, Içisleri Bakanligindan vatandasliktan çikma izni alanlarin, sosyal güvenlige iliskin kazanilmis haklari sakli tutulmus sayilmasina ve bu kapsamdaki kisilerin söz konusu haklarin kullaniminda Türk vatandaslarina taninan haklardan aynen faydalanmaya devam edecekleri belirtilmesine ragmen SGK bu gurbetçilerin borçlanma basvurularini reddediyordu. Uygulama hukuksuz oldugundan yargiya basvuran borçlanma hakkini zaten elde ediyordu.

iLK ISE GIRIS DAVALARI

Sigortalilik ve çalisma yasamlarina Türkiye ile sosyal güvenlik sözlesmesi imzalamis ve sosyal güvenlik sözlesmelerinde Türk sigortasina girisinden önce akit ülke sigortasina girdigi tarihin Türk sigortasina girdigi tarih olarak kabul edilecegine iliskin özel hüküm bulunan (Almanya, Fransa, Isviçre, Avusturya, Belçika, Hollanda gibi) ülkelerde baslamis olan gurbetçilerimizin emeklilik hesaplamalarinda yurtdisindaki sigorta baslangiçlari geçerli sayilmiyor, bu da ya geç emekli olmalarina ya da ihtiyaçlari olmasa da daha fazla gün borçlanma yapmak zorunda kalmalarina neden oluyordu.
Bu baslangiçlari 3201 sayili Kanun gerekçe gösterilerek reddedilenler mahkemeye basvurarak sayet borçlanmayi da dogru biçimde yapmissa yargi yoluyla ancak bu olumsuzluktan kurtulabiliyordu.

TUZAK VAR


Bu iki olumsuz durum Torba Yasadaki iki madde ile kaldiriliyor. Yani mavi kartli gurbetçiler ile yurtdisindaki baslangiçlarini sigortalilik baslangici olarak saydirmak isteyenler dava açmak zorunda kalmayacaklar.

Buraya kadar iyi.

Ancak ayni maddede bir hüküm daha var ki bu hüküm bu konudaki olumlu havayi ters yüz ediyor. Zira maddedeki

“Basvuru sahiplerinin kismi borçlanma taleplerine istinaden yapilacak borçlanma süresinin tespitinde ibraz edecekleri belgelerde kayitli bulunan tarihler arasindaki son tarihten geriye dogru olmak üzere gün sayilan esas alinir”

hükmü yurtdisi borçlanmasinda tarih belirtme olayini ortadan kaldiriyor. Örnegin 1980-2013 yillari arasinda yurtdisinda çalisan bir gurbetçi primin ayliga dönüsüm verimi birbirinden çok farkli olan “2000 yili öncesi”, “2000-2008 Ekim arasi”, “2008 Ekim‘den sonrasi” olarak tanimlanan üç dönemden kendisine en uygun olan dönemi seçemeyecek.

TAVSIYEMIZ

Bu durumda gurbetçi vatandaslarimiz için Torba Yasa çikmadan borçlanma yapmalarinda kendileri için büyük yarar var.

Zira Torba Yasa bu hükümle çikarsa, 1 Ekim 2008'de yürürlüge giren 5510 sayili Kanundan dolayi sigortalilarin emekli ayligi açisindan, ödenen primlerin ayliga dönüsümü bakimindan da en kötü en verimsiz dönem olan 2008 Ekim sonrasi dönem ister istemez borçlanilacak ve bu da çok düsük ayliklara neden olacak.

Önümüz yaz oldugu için gurbetçi akinina ugrayacak ülkemize gelecek yurttaslarimiza önerim, Torba Yasa çikmadan tarih belirtme hakkini kullanmak için birkaç günlerini bu ise ayirmalilar.

Saygilarimla,

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
0232/ 446 34 48  -  483 30 09
fuattutuncuoglu@gmail.com( Tesekkür ; Yüzlerce Maddeden olusan 300 sayfaya askin Torba yasa Tasarisinin Gurbetçilere özel bölümlerindeki bu tuzagi kaleme alan Sevket Tezel Üstada tesekkür ederim. )

Bu haber 6262 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YURT DISI EMEKLILIK DANISMANLIGI

TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI

TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI

Yurt Disi Borçlanma Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

Yurt Disi Borçlanma Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu Yurt Disi Borçlanma VE Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi