Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

YURT DISI EMEKLILIKTE HARIKAAAAAAA BIR YARGITAY KARARI

YURT DISI EMEKLILIKTE HARIKAAAAAAA BIR YARGITAY KARARI

Tarih 24 Nisan 2014, 13:24 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

Anayasamizin 90 son maddesi uyarinca, yöntemince yürürlüge konulmus Uluslararasi sözlesmeler kanun hükmünde oldugu gibi, normlar hiyerarsisi yönünden uluslararasi sözlesme kurallarina uygulamada yasal güç taninmakta ve bu kurallarin uygulanma önceligi de haiz bulunmaktadir.

YARGITAY .. 10. HUKUK DAIRESI
Esas Numarasi: 2013/13960 ..Karar Numarasi: 2013/21884 ..K.Tarihi: 20.11.2013
ÖZETI: Davaci Alman R. Sigortasina giris olan 18 yasin ikmal edildigi 14.01.1984 tarihinin Türkiye'de 5510 sayili Yasanin 4/1-a madde kapsaminda sigorta baslangici olarak belirlenmesini, yurt disinda Türk Vatandasligi döneminde geçen 14.01.1984-30.10.2002 tarihleri arasi yurt disi sürelerini 3201 sayili Yasaya güre borçlanabileceginin tespitini istemistir. Mahkemece Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözlesmesinin sigorta baslangicina dair sözlesme hükmünün uygulanmasini gerektirecek nitelikte rant sigortasina giris tarihi usulünce belirlendikten sonra; davaci tarafa yöntemine uygun sekilde verilecek mehille, belirlenen Alman Rant sigortasina giris tarihini içerecek sekilde ve borçlanma talep tarihinde ki sartlar çerçevesinde yurt disi borçlanmasi, 5510 sayili Yasanin 4/1-a madde kapsaminda öngörülen sigortalilik niteliginde olmak üzere (çünkü son tabi olunan sigortalilik statüsü 4/1-a olmasi nedeniyle) usulünce saglanmali ve borçlanmanin varligi halinde, sigorta baslangicina hükmedilmesi gerekirken, henüz yapilmis bir borçlanma islemi bulunmadan ve sarta bagli sekilde sigorta baslangicina hükmedilmesi isabetli görülmemistir.
Davaci Alman R. Sigortasina giris olan 18 yasin ikmal edildigi 14.01.1984 tarihinin Türkiye'de 5510 sayili Yasanin 4/1-a madde kapsaminda sigorta baslangici olarak belirlenmesini, yurt disinda Türk Vatandasligi döneminde geçen 14.01.1984-30.10.2002 tarihleri arasi yurt disi sürelerini 3201 sayili Yasaya güre borçlanabileceginin tespitini istemistir.
Mahkemece. 18 yasin ikmalinden sonraki yurt disinda Türk Vatandasi olarak geçen süreleri, taleple baglilik ilkesi de gözetilerek 3201 sayili Yasaya göre borçlanabileceginin tespitine ve borçlanma primlerinin ödenmesi halinde, 18 yasin ikmal edildigi 14.01.1984 tarihinin 506 sayili Yasanin 108.maddesine kosul olarak sigorta baslangici oldugunun tespitine karar verilmistir.
Hükmün, davali Kurum vekili tarafindan temyiz edilmesi üzerine, temyiz isteginin süresinde oldugu anlasildiktan ve Tetkik Hakimi S. Ö. tarafindan düzenlenen raporla dosyadaki kagitlar okunduktan sonra isin geregi düsünüldü ve asagidaki karar tespit edildi.
Karar: Dosyadaki yazilara, toplanan delillere ve hükmün dayandigi gerektirici sebeplere göre, davali Kurum'un sair temyiz itirazlarinin reddi gerekir.
Uzun vadeli sigorta kollan bakimindan sigortalilik süresini düzenleyen 5510 sayili Yasanin 38'inci madde hükmü; malullük, yaslilik ve ölüm sigortalarinin uygulanmasinda dikkate alinacak sigortalilik süresinin baslangicini: sigortalinin, 5417, 6900, 506, 1479, 2925, 2926, ve 5434 sayili Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandigi Kanununa, 506 sayili Sosyal Sigortala Kanununun geçici 20 nci maddesi kapsamindaki sandiklara veya bu Kanuna tabi olarak malullük, yaslilik ve ölüm sigortalarina tabi olarak ilk defa kapsama girdigi tarih olarak kabul edilecegini; kanunun uygulanmasinda 18 yasindan önce malullük, yaslilik ve ölüm sigortalarina tabi olanlarin sigortalilik süresinin, 18 yasinin ikmal edildigi tarihte baslamis olacagini, bu tarihten önceki süreler için ödenen malullük, yaslilik ve ölüm sigortalari primlerinin, prim ödeme gün sayisi hesabina dahil edilecegini öngörürken, Uluslararasi sosyal güvenlik sözlesme hükümlerinin sakli bulundugu ifade edilmistir.
Öte yandan, Anayasamizin 90 son maddesi uyarinca, yöntemince yürürlüge konulmus Uluslararasi sözlesmeler kanun hükmünde oldugu gibi, normlar hiyerarsisi yönünden uluslararasi sözlesme kurallarina uygulamada yasal güç taninmakta ve bu kurallarin uygulanma önceligi de haiz bulunmaktadir.
10.04.1965 tarihli resmi gazetede yayimlanarak 01.11.1965 tarihi itibariyla yürürlüge giren Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasinda imzalanan Sosyal Güvenlik Sözlesmesinin uzun vadeli sigorta kollarindan olan “Malullük, Yaslilik ve Ölüm Sigortalari(ayliklari)” baslikli besinci bölümde düzenlenen konuya iliskin Ek Sözlesmenin 29'uncu maddesi “Türk Sosyal Sigorta Mercii için asagidaki hususlar geçerlidir:
 (4) Bir kimsenin Türk sigortasina girisinden önce bir Alman rant sigortasina girmis bulunmasi halimle, Alman Rant Sigortasina girimi, Türk Sigortasina giris olarak kabul edilir...” hükmünü öngörmüstür.
Anilan Uluslararasi sözlesme hükmü ile, sözlesme hükmünün düzenlendigi bölüm birlikte degerlendirildiginde: bir kimsenin Türk sigortasina girmeden önce, sözlesme hükmü kapsaminda, malullük, yaslilik ve ölüm Sigortalarindan Alman rant sigortasina girmis bulunmasi halinde, rant sigortasina giris tarihinin. Türk sigortasina giris tarihi olarak kabul edilmesi gerekecektir.
Somut olayda, dava dosyasi içerisinde yer alan Alman sigorta kurumuna ait sigorta hesabinda, davaya konu yapilan ve rant sigortasina giris tarihi olarak öngörülen 18 yasin ikmal edildigi 14.01.1984 tarihini de içeren 14.01.1983-31.07.1985 tarihleri arasi dönemde “Schulausbildung (Okul Ögrenimi)”, 12.07.1985 tarihinden itibaren ise, dönüsümlü olarak “Mutlerschutz Schwangerschalt (hamilelik analik korumasi)” ile “ptlichtbeitragszeit tür kindererzrechung(çocuk egitimi zorunlu sigorta pirim süresi)” olarak kayitli bulunmasi karsisinda; anilan sigorta hesabindaki kayitli sürelerin, yukarida bahsedilen Uluslararasi Ek Sözlesme hükmü kapsaminda, uzun vadeli sigorta kollarindan olan malullük, yaslilik ve ölüm Sigortalarindan Alman rant sigortasina giris niteliginde bir sigortalilik süresi olup olmadigi usulünce arastirilmalidir. Yapilacak arastirma neticesi, rant sigortasi kapsaminda bulunmadiginin anlasilmasi halinde, Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözlesmesinin sigorta baslangicina dair yukaridaki sözlesme hükmünün uygulanmasini gerektirecek nitelikteki rant sigortasina giris tarihi açikça belirlenmeli ve böylece davaci istemi bu çerçevede yeniden degerlendirilerek varilacak sonuca göre karar verilmelidir.
Öte yandan, yukarida belirtilen Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözlesmesinin sigorta baslangicina dair sözlesme hükmünün uygulanmasini gerektirecek nitelikte rant sigortasina giris tarihi usulünce belirlendikten sonra; davaci tarafa yöntemine uygun sekilde verilecek mehille, belirlenen Alman Rant sigortasina giris tarihini içerecek sekilde ve borçlanma talep tarihinde ki sartlar çerçevesinde yurt disi borçlanmasi, 5510 sayili Yasanin 4/1-a madde kapsaminda öngörülen sigortalilik niteliginde olmak üzere (çünkü son tabi olunan sigortalilik statüsü 4/1-a olmasi nedeniyle) usulünce saglanmali ve borçlanmanin varligi halinde, sigorta baslangicina hükmedilmesi gerekirken, henüz yapilmis bir borçlanma islemi bulunmadan ve sarta bagli sekilde sigorta baslangicina hükmedilmesi isabetli görülmemistir.
Mahkemece, bu maddi ve hukuki olgular göz önünde tutulmaksizin, eksik inceleme ve arastirmayla yazili sekilde hüküm kurulmasi usul ve yasaya aykiri olup bozma nedenidir.O halde davali Kurum vekilinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazlari kabul edilmeli ve hüküm bozulmalidir.Sonuç: Yukarida açiklanan nedenlerle temyiz edilen hükmün bozulmasina, 20.11.2013 gününde oybirligi ile karar verildi.
 

Bu haber 5514 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YURT DISI EMEKLILIK DANISMANLIGI

TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI

TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI

Yurt Disi Borçlanma Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

Yurt Disi Borçlanma Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu Yurt Disi Borçlanma VE Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi