Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI SORU CEVAPLAR

SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI SORU CEVAPLAR

Tarih 25 Subat 2014, 15:21 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI SORU CEVAPLAR


Isverenim sigortami ne zaman baslatmali?
Bir isyerinde isçi olarak çalismaya baslayacaksaniz, sigortali ise girisinizin en geç siz ise baslamadan bir gün önce yapilmasi gereklidir. Isçiler ve isverenler arasinda yaygin olarak bilinen “sigortalilik deneme süresinin bitiminde baslar” bilgisi kesinlikle yanlistir. Deneme süresi sigortali olmaya engel degildir.

Ise girerken isverenimle hizmet akdi yapmali miyim?
Kesinlikle evet. Süresi bir yil veya daha uzun süreli hizmet akitlerinin yazili olarak yapilmasi kanunen zorunludur. Bu sebeple siz de bu nitelikte bir ise baslarken genel ve özel çalisma sartlarlarinizi, çalisma sürelerinizi, ücretinizi, hizmet akdinizin feshi halinde uymak zorunda oldugunuz kurallari belirleyen bir hizmet akdini isvereninizle karsilikli olarak imzalamaniz gereklidir. Hizmet akdini imzalamadan önce okumaniz ve içerigini anlamaniz ilerde herhangi bir hak kaybina ugramamaniz açisindan çok önemlidir.

Isverenimin deneme süresi belirleme hakki var mi?
Evet. Isvereniniz isterse hizmet akdinize “deneme süresi” ile ilgili bir hüküm koyabilir. Deneme süresi en fazla iki ay olabilir, eger isyerinizde toplu is sözlesmesi uygulamasi var ise bu süre dört aya çikarilabilir. Deneme süresi içinde isten memnun kalmamaniz halinde önceden bildirimde bulunmak zorunda olmadan ve herhangi bir tazminat ödemek zorunda kalmadan isyerinden ayrilabilirsiniz. Ayni sey isvereniniz için de geçerli olup, o da sizden memnun kalmamasi halinde bildirimsiz ve tazminatsiz olarak isinize son verebilir.

Ücretlerimin banka kanali ile ödenmesi zorunlu mudur?
Eger isyerinizde 10 veya daha fazla isçi çalisiyor ise 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren ücretlerinizi banka kanali ile ödenmesi zorunlulugu getirilmistir. Isyerinizde 10’dan az isçi çalismasi halinde, ücretlerinizin banka araciligi ile ödenmesi isvereninizin istegine baglidir.

Fazla çalisma ücretimi nasil hesaplayabilirim?
Isyerinizde fazla çalisma uygulamasi var ise yaptiginiz her bir saatlik fazla çalisma için ne kadar ücret almaniz gerektigini hesaplayabilmek için öncelikle isyerinizdeki normal bir saatlik çalisma ücretinizi bulmaniz gereklidir.
Isveren ücretimden herhangi bir kesinti yapabilir mi?
Eger hizmet akdinizde ya da isyerinizde uygulanan toplu is sözlesmesinde “ücret kesme cezasi” ile ilgili hükümler yer almissa evet yapabilir. Ancak sözlesmelerde hangi durumlarda ücret kesintisi cezasi verilecegi belirtilmisse isveren o sebeplerle baglidir. Uygulanacak ücret kesintisi cezasi bir ayda iki gündeliginizden daha fazla olamaz. Ayrica isveren ücretinizden bu tür bir kesinti yapar yapmaz, durumu ve hangi sebeple kesinti yaptigini size bildirmek zorundadir.
Ne zaman yillik ücretli izne hak kazanirim?
Ise basladiginiz tarihten itibaren, deneme süreniz de dâhil en az bir yil çalismaniz halinde yillik ücretli izne hak kazanirsiniz. Ancak ayni isverene ait birden fazla isyerinde çalismaniz halinde, yillik izne hak kazanmak için gerekli olan bir yilin hesabi bu isyerlerinde geçen süreler toplanarak yapilir. Örnegin bir isverene ait A isyerinde daha önce 4 ay çalismis iseniz, ayni isverene ait B isyerinde 8 ay çalistiktan sonra yillik izne hak kazanmaniz söz konusu olacaktir.
Yillik izin süremi nasil hesaplarim?
Yillik izin süreleriniz, isyerindeki kideminize göre hesaplanir. Eger isyerinde bir yildan bes yila kadar (bes yil dâhil) hizmetiniz varsa yillik izin süreniz 14 günden; bes yildan fazla on bes yildan az hizmetiniz varsa 20 günden; on bes yildan fazla hizmetiniz varsa 26 günden az olamaz.
Ancak 18 yasindan küçük ya da 50 yasindan büyük iseniz, yillik ücretli izin süreniz her halükarda 20 günden daha az olamayacaktir. Örnegin 17 yasinda bir isçi ilk iznini kullaniyor dahi olsa yillik izin süresi 14 gün olarak degil 20 gün olarak hesaplanacaktir.
Yillik iznimi bölerek kullanabilir miyim?
Evet, yillik izninizi üçe bölerek kullanabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda izinlerinizin bir parçasinin 10 günden az olmamasi gereklidir.
Isyerinden ayrilmam halinde kullanmadigim yillik izin haklarim yanar mi?
Kesinlikle hayir. Hizmet akdinizin herhangi bir sebeple son bulmasi halinde, kullanmadiginiz yillik izin sürelerinize ait ücretlerinizin, hizmet akdinizin son buldugu tarihteki ücretiniz üzerinden tarafiniza ödenmesi gereklidir.
Herhangi bir hakli sebebim olmadan isimden ayrilmak istedigimde hak kaybim olur mu?
Isçi açisindan nelerin isten ayrilmak için hakli sebep olabilecegi Is Kanunu’nun 24. maddesinde sayilmistir. Bu sebeplerden herhangi biri gerçeklesmeden isten ayrilmaniz halinde, bu ayrilisiniz “istifa” olarak degerlendirilecektir. Bu durumda ihbar tazminatina hak kazanmayacaginiz gibi, eger hizmet süreniz bir yildan fazla ise kidem tazminati hakkinizi da kaybetmeniz söz konusu olacaktir. Ayrica herhangi bir hakli sebep olmadan isten ayrilan isçiler, kanunda belirtilen süreler kadar önce bu durumu isverene bildirmemeleri halinde isverenin isçiden ihbar tazminati isteme hakki dogacaktir.
Isimden hangi hakli nedenlerle kidem tazminatimi kaybetmeden ayrilabilirim?
Bu nedenler Is Kanunu’nun 24. maddesinde sayilmistir. Özetle; Isvereniniz is sözlesmesi yapildigi sirada, sözlesmenin esasli noktalarindan biri hakkinda sizi yaniltmissa; isvereniniz sizin ya da aile üyelerinizden birinin seref ve namusuna dokunacak sözler söylemis, davranislarda bulunmussa, cinsel tacizde bulunmus ise; sizi ya da aile üyelerinizden birisine satasir, kanuna aykiri davranisa özendirir, hapsi gerektirecek bir suç isler ya da seref ve haysiyet kirici asilsiz isnat ve ithamlarda bulunur ise; isyerinde cinsel tacize ugramaniz ve bunu isverene bildirmenize ragmen gerekli önlemleri almazsa; ücretiniz kanun hükümleri veya sözlesme sartlarina uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse; ücretinizin parça basi ödendigi hallerde yapacaginiz sayi ve tutardan az is verilip de aradaki ücret farki karsilanmazsa, is sözlesmesinin konusu olan isin yapilmasi sagliginiz ve yasayisiniz için tehlikeli olursa; sürekli yakindan görüstügünüz isveren ya da bir baska isçi bulasici ya da isinizle bagdasmayan bir hastaliga yakalanir ise; isyerinde bir haftadan fazla süre ile isin durmasini gerektirecek zorlayici sebepler ortaya çikarsa, is akdinizi hakli nedenle ve önceden herhangi bir bildirimde bulunmaya gerek olmadan feshedebilirsiniz ve hizmetiniz bir yildan fazla ise kidem tazminatina hak kazanirsiniz.
Ancak yukarida sayilan nedenlerden her birinin saglam delillerle kanitlanmasi gerektigini unutmamalisiniz. Yeterli arastirma yapmadan ve saglam delillere dayanmadan atacaginiz bir adim telafisi mümkün olmayan hak kayiplarina ugramaniza neden olabilir.
Ihbar tazminati nedir? Hangi durumda ihbar tazminatina hak kazanabilirim?
Ihbar tazminati, hizmet akdini hakli bir neden olmaksizin fesheden tarafin (isçi ya da isveren), hizmet akdini feshedecegini kanunda belirtilen süreler kadar önce (ihbar süresi) karsi tarafa bildirmemesi halinde, diger tarafa ödemesi gereken tazminat tutaridir. Örnegin isveren hakli bir neden olmadan isinize son vermis ve bunu size önceden bildirmemis ise, ihbar tazminati ödemek zorunda kalacaktir. Tersi durumda sizin hizmet akdinizi önceden bildirimde bulunmadan feshetmeniz halinde isverene ihbar tazminati ödeme yükümlülügünüz dogacaktir.
Isimden ayrilmadan ne kadar önce isverene haber vermeliyim?
Hizmet akdinizi herhangi bir hakli nedeniniz olmadan feshetmeye karar vermeniz halinde, bu durumu isyerindeki kidem süreniz 6 aydan az ise iki hafta önce; 6 ay ile 1 – 5 yil arasinda ise dört hafta önce; 1 – 5 yil ile 3 yil arasi ise alti hafta önce ve 3 yildan fazla ise 8 hafta önce isvereninize bildirmeniz gereklidir. Bu bildirimi yapmamaniz halinde isvereninizin bu süreler kadar ücretiniz tutarinda ihbar tazminati talep etme hakki dogacaktir.
Isveren hangi durumlarda hizmet akdimi hakli nedenle, kidem tazminatimi ödemeden feshedebilir?
Bu hususlar Is Kanunu’nun 25. maddesi II. bendinde sayilmistir. Özetle; is sözlesmesi yapildigi sirada is için sizde bulunmasi gerekli vasiflar ve sartlarla ilgili yanlis bilgiler vermis iseniz; isveren veya ailesi üyelerinden birisine karsi seref ve namusuna dokunacak sözler söylemis, asilsiz ihbar ve isnatlarda bulunmus iseniz; isverenin bir baska isçisine cinsel tacizde bulunmus iseniz; isveren veya aile üyelerinden birisine karsi satasmissaniz; isyerine sarhos ya da uyusturucu madde alarak gelmis veya bunlari isyerinde kullanmis iseniz; isverenin güvenini kötüye kullanmak, hirssizlik yapak, meslek sirlarini ortaya atmak gibi dogruluga uymayan davranislarda bulunmussaniz; 7 günden fazla hapisle cezalandirilan ve cezasi ertelenmeyen bir suç islemisseniz; isverenden izin almadan veya hakli bir sebebe dayanmadan ardi ardina iki gün veya ayda iki kez bir tatil gününden sonraki is günü ya da bir ayda üç isgünü ise gelmemisseniz (devamsizlik); yapmakla ödevli oldugunuz görevleriniz size hatirlatildigi halde yapmamakta israr etmisseniz; kendi isteginiz ya da savsamaniz yüzünden isin güvenligini tehlikeye düsürmüsseniz, isveren malini olan ya da mali olmayip da eli altinda olan makine, tesisat, esya ve maddeleri otuz günlük ücretinizle ödeyemeyecek derecede hasara veya kayba ugratmissaniz isvereniniz is akdinizi önceden bildirimde bulunmadan ve kidem tazminati ödemeksizin feshedebilecektir.
Ancak yukarida belirtilen hususlari iddia eden taraf olan isverenin ispat edebilmesi gereklidir.
30 SORUDA ÇOCUK VE GENÇ ISÇILERE ÖZEL ÇALISMA KOSULLARI
1-Is mevzuatinda çocuk ve genç isçilerin çalisma kosullari neden ayri düzenlenmistir?
Çocuk ve genç isçilerin saglik ve güvenliklerini, fiziksel, zihinsel, ahlaki ve sosyal gelismelerini saglamak, ögrenimlerini devam ettirebilmeleri ve ekonomik istismarlarini önlemek için çocuk ve genç isçilerin çalisma kosullari ayrica düzenlenmistir.
2-Genç isçi kimdir?
15 yasini tamamlamis, ancak 18 yasini tamamlamamis sahistir.
3-Çocuk isçi kimdir?
14 yasini bitirmis, 15 yasini doldurmamis ve ilkögretimini tamamlamis sahistir.
4-Hafif is nedir?
Yapisi ve niteligi itibariyle ve yerine getirilmesi sirasindaki özel kosullara göre;
a) Çocuklarin gelismelerine veya saglik ve güvenliklerine zararli etki ihtimali olmayan,
b) Okula devamini, mesleki egitimini veya yetkili merciler tarafindan onaylanmis egitim programina katilimini ve bu tür faaliyetlerden yararlanmasini engellemeyen islerdir.
ÇOCUK VE GENÇ ISÇILERIN ÇALISMA SÜRELERI
5-Çocuk ve genç isçilerin günlük çalisma süreleri nasil uygulanir?
Çocuk ve genç isçilerin günlük çalisma süreleri, yirmidört saatlik zaman diliminde, kesintisiz ondört saat dinlenme süresi dikkate alinarak uygulanir.
6-Okula devam eden çocuklarin egitim dönemindeki çalisma süreleri nasil uygulanir?
Okula devam eden çocuklarin egitim dönemindeki çalisma süreleri, egitim saatleri disinda olmak üzere, en fazla günde iki saat ve haftada on saat olabilir.
7-Okulun kapali oldugu dönemlerde çocuklarin çalisma süreleri nasil uygulanir?
Okulun kapali oldugu dönemlerde çalisma süreleri günde yedi ve haftada otuzbes saatten fazla olamaz .
8-Günlük çalisma süresinden sayilan haller nelerdir?
Asagidaki süreler genç ve çocuk isçinin günlük çalisma sürelerinden sayilir:
a) Isçilerin isveren tarafindan isyerlerinden baska bir yerde çalistirilmak üzere gönderilmeleri halinde yolda geçen süreler.
b) Isçinin isinde ve her an is görmeye hazir bir halde bulunmakla beraber çalistirilmaksizin ve çikacak isi bekleyerek bos geçirdigi süreler.
c) Isçinin isveren tarafindan baska bir yere gönderilmesi veya isverenin evinde veya bürosunda yahut isverenle ilgili herhangi bir yerde mesgul edilmesi suretiyle asil isini yapmaksizin geçirdigi süreler.
d) Demiryollari, karayollari ve köprülerin yapilmasi, korunmasi ya da onarim ve tadili gibi, isçilerin yerlesim yerlerinden uzak bir mesafede bulunan isyerlerine hep birlikte getirilip götürülmeleri gereken her türlü islerde bunlarin toplu ve düzenli bir sekilde götürülüp getirilmeleri esnasinda geçen süreler.
e) Isverenin vermesi gereken egitimlerde geçen süreler,
f) Isverenin isyeri disinda gönderdigi kurslar ve toplantilarda geçen süreler ile yetkili kurum ve kuruluslar tarafindan düzenlenen mesleki egitim programlarinda geçen süreler,
g) Ulusal ve uluslararasi kurum ve kuruluslar tarafindan çalisan çocuk ve gençler ile ilgili olarak düzenlenen konferans, kongre, komisyon ve benzeri toplantilara temsilci olarak katilmalari nedeniyle islerine devam edemedikleri süreler,
çalisma süresinden sayilir.
9-Çocuk ve genç isçilerin günlük ara dinlenme süreleri ne kadardir?
Iki saatten fazla dört saatten az süren islerde otuz dakika, dört saatten yedi buçuk saate kadar olan islerde çalisma süresinin ortasinda bir saat olmak üzere ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.
10-Çocuk ve genç isçilerin hafta tatili izinleri ne kadardir?
Çocuk ve genç isçilerin hafta tatili izinleri kesintisiz kirk saatten az olamaz.
11-Çocuk ve genç isçiler hafta tatillerinde çalismazlarsa ücret alabilirler mi?
Çocuk ve genç isçiler hafta tatillerinde çalismaksizin hafta tatili ücretleri bir is karsiligi olmaksizin ödenir.
12-Hangi günlere ulusal bayram ve genel tatil günleri denir?
Bir takvim yili içerisinde toplam 14.5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü vardir. Ulusal bayram günü 29 Ekim’dir. Ulusal bayram 28 Ekim saat 13.00’den itibaren baslar ve 1.5 gün’dür. Genel tatil günleri ise 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayis, 19 Mayis, 30 Agustos, 3.5 gün Ramazan Bayrami ve 4.5 gün Kurban Bayrami olmak üzere toplam 13 gündür.
13-Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çocuk ve genç isçiler çalistirilir mi?
Çocuk ve genç isçiler, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalistirilamazlar.
14-Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalismayan çocuk ve genç isçilere ücret ödenir mi?
Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalismayan çocuk ve genç isçilere bugünlere iliskin ücretler bir is karsiligi olmaksizin (çalismadiklari halde) ödenir.
YILLIK ÜCRETLI IZIN
15-Çocuk ve genç isçilere verilecek yillik ücretli izin süresi ne kadardir?
Çocuk ve genç isçilere verilecek yillik ücretli izin süresi en az 20 is günüdür.
16-Çocuk ve genç isçilere verilecek yillik ücretli izinler bölünebilir mi?
Yillik ücretli iznin kesintisiz kullandirilmasi esastir. Ancak, yararina oldugu durumlarda çocuk ve genç isçinin istegi üzerine en fazla ikiye bölünerek kullandirilabilir.
17-Çocuk ve genç isçilerin izinleri ne zaman verilir?
Okula veya egitime devam eden çocuk ve genç isçilere yillik ücretli izinleri okullarin tatil oldugu, kursa ve diger egitim programlarina devam edilmedigi dönemlerde verilir.

Bu haber 5973 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SOSYAL GÜVENLIK YAZILARI

AYAKKABI KUTUSU DEGIL TORBA TORBA

AYAKKABI KUTUSU DEGIL TORBA TORBA Her seçim öncesi yazarim ben böylesi yazilari,çünkü seçimler kimi için SEÇIM dir .. kimileri içinde GEÇIM ..Bir bas...

BAGKURLU ESNAFA AFFF yeni yeni yeni

BAGKURLU ESNAFA AFFF yeni   yeni    yeni BAGKURLU ESNAFA AFFF

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi