Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
YURT DIŞI EMEKLİLİK
TENFİZ ( Tanıma )
GAYRİMENKUL
KİRA - TAHLİYE
İŞÇİ ALACAKLARI
ŞİRKET

DAVALARINIZ İÇİN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Neşat DİNER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 177 91 07

BİR İLKİ BAŞARDIK

Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU'nun
Değerli müşterileri artık işleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarını ) 
telefon ve mail ile değil Hazırlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan şifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alanında TÜRKİYEDE BİR İLK olacaktır.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaşlarımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Saygılarımla
 
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU
YÖNETİMİNDE OKUL TADINDA
BİRE BİR UYGULAMALI EĞİTİM
2018 YILI SOSYAL GÜVENLİK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

SGK ne yapmak istiyor

SGK ne yapmak istiyor

Tarih 14 Şubat 2014, 09:49 Editör FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

01.10.2008 öncesi sigortalı olup, yurt dışı borçlanması yapmadan Türkiyede emekli olan kişilerin yurt dışında çalışması durumunda aylıklarının kesilmesi hukuka aykırıdır.

SGK ne yapmak istiyor!
Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) haksız ve hukuksuz bir şekilde yurtdışında çalışanların emekli aylığını kesmesine ilişkin yazımızda sorduğumuz sorulara SGK’dan bir cevap gelmedi. Bu da gösteriyor ki, SGK bu uygulamalarında hiçbir hukuki dayanağa sahip değildir.
5510 sayılı Kanuna göre, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (01.10.2008) sonra ilk defa sigortalı olanlardan yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra bu kanuna göre veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlayanların aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesilmesi gerekmektedir. 
SGK uygulamasında, bu maddede yer alan 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (01.10.2008) sonra ilk defa sigortalı olanlar ibaresi dikkate alınmadan yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlayanların aylıkları kesileceği hükmüne göre işlem yapılmaktadır. 
SGK, 5510 sayılı Kanun’un geçici 14. maddesi hükmüne göre işlem yaptığını söyleyerek aylıkları kesiyor olsa da hiçbir yasal dayanağı olmadığını belirtmeliyiz. İlgili 5510 sayılı Kanun’un geçici 14. maddesinde, Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce iştirakçi veya sigortalı olanlar, vazife malullük, malullük ve yaşlılık veya emekli aylığı bağlananlar ve bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edenler hakkında sosyal güvenlik destek primine tabi olma bakımından bu kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerinin uygulanmasına devam edileceği? belirtilmektedir. Maddenin hiçbir yerinde Türkiye’de çalışıp emekli olduktan sonra yurt dışında çalışmaya başlayacakların aylığının kesileceği yönünde hüküm yoktur.
Nitekim Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2002/21-93 esas numaralı ve 2020/73 karar numaralı 13.02.2002 tarihli kararında Maddede söz geçen “sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılacak” sigortalının 506 sayılı Yasaya tabi sigortalı olarak çalışanların amaçlandığı, giderek yurt dışında yabancı işverene tabi olarak çalışan sigortalıların amaçlanmadığı açık seçiktir. Başka bir anlatımla yurt dışında çalışanların, 506 sayılı yasaya tabi sigortalı olarak değerlendirilmesine olanak olmadığı ortadadır. Hal böyle olunca, Sosyal Sigortalar Kanunun 60/H ve 62. maddeleri yalnız Türkiyede çalışmak suretiyle yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalılara uygulanacağı, yurt dışındaki çalışmalarını borçlanmak suretiyle yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalılar için uygulanmayacağı tartışmasızdır. …. Bundan başka, bir an için davacıya yaşlılık aylığı bağlanması için işinden ayrıldığı kabul edilse de tekrar çalışmaya başlaması durumunda, hakkında 506 sayılı Yasa’nın 63. maddesinin uygulanacağı söylenemez. Zira 63/B bendinde öngörülen %... oranındaki sosyal güvenlik destek priminin ¾ oranındaki işveren hissesini ödeyecek işverenin, Türk işveren olduğu, Alman işveren olmadığı açıktır.” denilmektedir.
Dolayısıyla geçen hafta ayrıntılarını yazdığımız ve yukarıda bahsettiğim Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararında da açıkça belirtildiği üzere yurt dışında çalışmanın 506 sayılı yasa kapsamında bir çalışma olmadığı ve bu kişiler hakkında 506 sayılı yasanın sosyal güvenlik destek primine dair düzenlemeleri içeren 63/B maddesinin uygulanamayacağı aşikardır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararı herkes için bağlayıcı olmasına rağmen anlaşılan SGK’yı bağlamamaktadır.
Buradan bir kez daha sesleniyorum, 01.10.2008 öncesi sigortalı olup, yurt dışı borçlanması yapmadan Türkiyede emekli olan kişilerin yurt dışında çalışması durumunda aylıklarının kesilmesi hukuka aykırıdır. Açılan tüm davaları kaybeden SGK, Hukuk Genel Kurulu kararına bir an önce uymalı ve biz sigortalıların ödediği primleri çarçur ederek daha fazla vekalet ücreti ödememelidir. 
 

Bu haber 2133 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YURT DIŞI EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI

TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI

TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI

Yurt Dışı Borçlanma Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

Yurt Dışı Borçlanma Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu Yurt Dışı Borçlanma VE Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu
YIL YAŞ VE GÜN İLE EMEKLİLİK13 Aralık 2016

E M E K L İ L E R İ M İ Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmanı

PRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DIŞI EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİNİZ Mİ


Tüm Anketler

Almanyaya TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

FRANSAYA TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sayın Kullanıcı ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz iş ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçlı mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, doğruluk ve güvenilirliğini, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanılmasından doğan veya doğabilecek, dolaylı veya dolaysız zararlardan sorumlu değildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, neşriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriğinden ve kullanımından doğacak/doğabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir. Saygılarımla .. FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi