Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
YURT DIŞI EMEKLİLİK
TENFİZ ( Tanıma )
GAYRİMENKUL
KİRA - TAHLİYE
İŞÇİ ALACAKLARI
ŞİRKET

DAVALARINIZ İÇİN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Neşat DİNER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BİR İLKİ BAŞARDIK

Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU'nun
Değerli müşterileri artık işleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarını ) 
telefon ve mail ile değil Hazırlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan şifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alanında TÜRKİYEDE BİR İLK olacaktır.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaşlarımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Saygılarımla
 
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU
YÖNETİMİNDE OKUL TADINDA
BİRE BİR UYGULAMALI EĞİTİM
2019 YILI SOSYAL GÜVENLİK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

KABAHATİ HEP SGK DA ARAMAYALIM

KABAHATİ HEP SGK DA ARAMAYALIM

Tarih 12 Şubat 2014, 09:44 Editör FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

İĞNEYİ KENDİMİZE ÇUVALDIZI BAŞKASINA

KABAHATİ HEP  SGK DA ARAMAYALIM
 
Gazete yazımı hazırlamaya çalıştığım sırada bir okur telefonu aldım.Okurum ; eşinin 1966 doğumlu olduğunu 1978 yılında yurt dışına gittiğini ve 1984 yılında 1 ay Almanyada çalıştığını Türkiye de hiç çalışmadığını ne zaman,nasıl emekli olabileceğini ayrıca ablasının 1958 doğumlu olduğunu 1998 yılında 2-3 ay SSK lı çalıştığını ve onun da nasıl emekli olabileceğini soruyordu.
Şimdi Saygı sınırını aşmadan bu soru karşısında söylemem gereken tek şey “ SGK HABABAM SINIFI DEĞİLDİR VE BABAMIZIN TEKKESİ DEĞİLDİR “ demek olacaktı fakat ben yine de tane tane anlatmaya çalıştım.
1-      Eşiniz 1978 yılında 12 yaşında Almanyaya gitmiş ve 18 yaşında yani 1984 yılında sadece 1 ay çalışmış bu 1 ayı borçlanma dışında yapabileceğinizi hiçbir şey yok.
2-      Ablanız 1998 yılında ilk işe girmiş 1998+20 = 2018 yılından önce yapabileceğiniz hiçbir şey yok… demek zorunda kaldım.
Çünkü ; SGK Ticari bir müessese değildir.Parayı yatırırım ve Emekli olurum demekle emekli olunamaz.Günlerimizi doldurma adına yapabileceğimiz Borçlanma haklarımız bellidir.
Esnaf isek primimizi YATIRACAĞIZ …  çalışıyor isek te Primimizi YATIRTACAĞIZ.
Bunları yapmayıp herşeyi SGK’tan beklemek olmaz.
 
İBS ..  İSTEĞE BAĞLI SİGORTA (!)
Yine Gaziemirden yazan bir okurum ; "Babam 1955 doğumlu 1970 li yıllardan 17-18 gün sigortası var ve şu an toplam primi 2000 e yakın SSK (4/1-a)  prim günü var.  Acaba askerlik ve isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek ne zaman emekli olabilir? Diye sormuş.
Değerli okurum , 4/a (eski adıyla SSK) sigortalılığından emeklilik için sigorta başlangıç tarihi önemlidir ve bu durumda işe başlama tarihi 08.09.1976 ve öncesi olan erkek sigortalılar herhangi bir yaşa tabi olmadan 5.000 prim gününü doldurmak şartıyla dilediği zaman emekli olabilecektir. Hatta 3600 gün sayısını tamamlamak şartıyla 55 yaşında dahi emekli olabilecektir. 
Eğer askerlik borçlanması yapar ve eksik kalan günleri de bir yerde çalışarak 3600 günü doldurursa dilediği zaman SSK’dan emekli olabilir.
Ancak, 1.10.2008 sonrasında isteğe bağlı sigortaya ödenen primler Bağ-Kur sigortalılığına sayıldığından emeklilik planlaması yapanların bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir. Emeklilik hesabında son yedi yılda hangi statüye göre prim ödenirse bu statüden emekli olunacağı için 3,5 yıl ve daha fazla isteğe bağlı sigorta primi ödenmesi durumunda emeklilik koşulları Bağ-Kur’a göre belirleneceğinden çok daha geç bir tarihte emeklilik söz konusu olabilecektir. Tavsiyem 3,5 yıldan daha az bir süreyle isteğe bağlı sigorta primi ödenip SSK koşullarından emekliliğe başvurulmasıdır.Bu sorunuza verdiğim yanıt ile birlikte İsteğe Bağlı sigorta yatıranlara yaptığım uyarılar bini aştı desem yeridir.
TARIM SSK
Aydın ve İzmir Bölgesi genel olarak Tarım kentidir.Bir çok yurttaşımız yövmiye karşılığında Zeytin Toplamaya,Pamuk Toplamayla,Çiçek Çapalamaya ve benzeri Tarım işçiliğine gider fakat Sosyal Güvence olarak 2925 sayılı TARIM SİGORTASININ olduğunu bilmez.
Yeni çıkan yasaya göre adına hiç bir şekilde tarla arsa vb şeyleri bulunmayan kişiler, 2014 yılının ilk 6 ayı için aylık 258,65 TL.ödeyerek otomatik olarak sigortalı olabilecekler. Bu sigortalılık süresi 30 gün üzerinden kişinin emekliliği için yansıyacaktır. Tarımsal bir faaliyetiniz olsun yada olmasın tarım sigortalısı olabilir, tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilir, emekli de olabilirsiniz.
Bu tür işlere giden yurttaşlarımızın kendilerine İsteğe Bağlı Sigorta değil Tarım Sigortası yaptırmalarını tavsiye ediyorum.
Yapacağınız tek şey Kurumdan alacağınız Formu Muhtar + Zirat Odası + Tarım İlçe Müdürlüğüne imzalatmaktır.
İyilikle ve Sosyal Güvenlikle Kalın.
 
 
 

Bu haber 4158 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BORÇLANMA

DENİZBANK A TEŞEKKÜR

DENİZBANK A TEŞEKKÜR DENİZBANK İZMİR ŞUBESİ VE BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE TEŞEKKÜRLER

2014 yılının ilk 6 ve ikinci 6 Aylık Borçlanma Bedelleri Belli oldu

2014 yılının  ilk 6 ve ikinci 6  Aylık Borçlanma Bedelleri Belli oldu 2014 yılının ilk 6 ve ikinci 6 Aylık Borçlanma Bedelleri Belli oldu
YIL YAŞ VE GÜN İLE EMEKLİLİK13 Aralık 2016

E M E K L İ L E R İ M İ Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmanı

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DIŞI EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİNİZ Mİ


Tüm Anketler

Almanyaya TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

FRANSAYA TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sayın Kullanıcı ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz iş ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçlı mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, doğruluk ve güvenilirliğini, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanılmasından doğan veya doğabilecek, dolaylı veya dolaysız zararlardan sorumlu değildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, neşriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriğinden ve kullanımından doğacak/doğabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir. Saygılarımla .. FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi