Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

KABAHATI HEP SGK DA ARAMAYALIM

KABAHATI HEP SGK DA ARAMAYALIM

Tarih 12 Subat 2014, 09:44 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

IGNEYI KENDIMIZE ÇUVALDIZI BASKASINA

KABAHATI HEP  SGK DA ARAMAYALIM
 
Gazete yazimi hazirlamaya çalistigim sirada bir okur telefonu aldim.Okurum ; esinin 1966 dogumlu oldugunu 1978 yilinda yurt disina gittigini ve 1984 yilinda 1 ay Almanyada çalistigini Türkiye de hiç çalismadigini ne zaman,nasil emekli olabilecegini ayrica ablasinin 1958 dogumlu oldugunu 1998 yilinda 2-3 ay SSK li çalistigini ve onun da nasil emekli olabilecegini soruyordu.
Simdi Saygi sinirini asmadan bu soru karsisinda söylemem gereken tek sey “ SGK HABABAM SINIFI DEGILDIR VE BABAMIZIN TEKKESI DEGILDIR “ demek olacakti fakat ben yine de tane tane anlatmaya çalistim.
1-      Esiniz 1978 yilinda 12 yasinda Almanyaya gitmis ve 18 yasinda yani 1984 yilinda sadece 1 ay çalismis bu 1 ayi borçlanma disinda yapabileceginizi hiçbir sey yok.
2-      Ablaniz 1998 yilinda ilk ise girmis 1998+20 = 2018 yilindan önce yapabileceginiz hiçbir sey yok… demek zorunda kaldim.
Çünkü ; SGK Ticari bir müessese degildir.Parayi yatiririm ve Emekli olurum demekle emekli olunamaz.Günlerimizi doldurma adina yapabilecegimiz Borçlanma haklarimiz bellidir.
Esnaf isek primimizi YATIRACAGIZ …  çalisiyor isek te Primimizi YATIRTACAGIZ.
Bunlari yapmayip herseyi SGK’tan beklemek olmaz.
 
IBS ..  ISTEGE BAGLI SIGORTA (!)
Yine Gaziemirden yazan bir okurum ; "Babam 1955 dogumlu 1970 li yillardan 17-18 gün sigortasi var ve su an toplam primi 2000 e yakin SSK (4/1-a)  prim günü var.  Acaba askerlik ve istege bagli sigorta primi ödeyerek ne zaman emekli olabilir? Diye sormus.
Degerli okurum , 4/a (eski adiyla SSK) sigortaliligindan emeklilik için sigorta baslangiç tarihi önemlidir ve bu durumda ise baslama tarihi 08.09.1976 ve öncesi olan erkek sigortalilar herhangi bir yasa tabi olmadan 5.000 prim gününü doldurmak sartiyla diledigi zaman emekli olabilecektir. Hatta 3600 gün sayisini tamamlamak sartiyla 55 yasinda dahi emekli olabilecektir. 
Eger askerlik borçlanmasi yapar ve eksik kalan günleri de bir yerde çalisarak 3600 günü doldurursa diledigi zaman SSK’dan emekli olabilir.
Ancak, 1.10.2008 sonrasinda istege bagli sigortaya ödenen primler Bag-Kur sigortaliligina sayildigindan emeklilik planlamasi yapanlarin bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir. Emeklilik hesabinda son yedi yilda hangi statüye göre prim ödenirse bu statüden emekli olunacagi için 3,5 yil ve daha fazla istege bagli sigorta primi ödenmesi durumunda emeklilik kosullari Bag-Kur’a göre belirleneceginden çok daha geç bir tarihte emeklilik söz konusu olabilecektir. Tavsiyem 3,5 yildan daha az bir süreyle istege bagli sigorta primi ödenip SSK kosullarindan emeklilige basvurulmasidir.Bu sorunuza verdigim yanit ile birlikte Istege Bagli sigorta yatiranlara yaptigim uyarilar bini asti desem yeridir.
TARIM SSK
Aydin ve Izmir Bölgesi genel olarak Tarim kentidir.Bir çok yurttasimiz yövmiye karsiliginda Zeytin Toplamaya,Pamuk Toplamayla,Çiçek Çapalamaya ve benzeri Tarim isçiligine gider fakat Sosyal Güvence olarak 2925 sayili TARIM SIGORTASININ oldugunu bilmez.
Yeni çikan yasaya göre adina hiç bir sekilde tarla arsa vb seyleri bulunmayan kisiler, 2014 yilinin ilk 6 ayi için aylik 258,65 TL.ödeyerek otomatik olarak sigortali olabilecekler. Bu sigortalilik süresi 30 gün üzerinden kisinin emekliligi için yansiyacaktir. Tarimsal bir faaliyetiniz olsun yada olmasin tarim sigortalisi olabilir, tüm saglik hizmetlerinden yararlanabilir, emekli de olabilirsiniz.
Bu tür islere giden yurttaslarimizin kendilerine Istege Bagli Sigorta degil Tarim Sigortasi yaptirmalarini tavsiye ediyorum.
Yapacaginiz tek sey Kurumdan alacaginiz Formu Muhtar + Zirat Odasi + Tarim Ilçe Müdürlügüne imzalatmaktir.
Iyilikle ve Sosyal Güvenlikle Kalin.
 
 
 

Bu haber 4423 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BORÇLANMA

DENIZBANK A TESEKKÜR

DENIZBANK A TESEKKÜR DENIZBANK IZMIR SUBESI VE BÖLGE MÜDÜRLÜGÜNE TESEKKÜRLER

2014 yilinin ilk 6 ve ikinci 6 Aylik Borçlanma Bedelleri Belli oldu

2014 yilinin  ilk 6 ve ikinci 6  Aylik Borçlanma Bedelleri Belli oldu 2014 yilinin ilk 6 ve ikinci 6 Aylik Borçlanma Bedelleri Belli oldu

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi