Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

AYAKKABI KUTUSU DEGIL TORBA TORBA

AYAKKABI KUTUSU DEGIL TORBA TORBA

Tarih 09 Ocak 2014, 11:12 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

Her seçim öncesi yazarim ben böylesi yazilari,çünkü seçimler kimi için SEÇIM dir .. kimileri içinde GEÇIM ..Bir baska deyimle ben size AF ediyorum,sizde beni AF edin misali Seçim öncesi mutlaka vatandas lehine ve bazen de gözden kaçirilmak istenen yasal düzenlemeler olur ve bu düzenlemeler TORBA denilen bir çuvalin içine doldurulur.

AYAKKABI KUTUSU DEGIL TORBA .. TORBA .. !

Her seçim öncesi yazarim ben böylesi yazilari,çünkü seçimler kimi için SEÇIM’dir .. kimileri içinde GEÇIM ..Bir baska deyimle ben size AF ediyorum,sizde beni AF edin misali Seçim öncesi mutlaka vatandas lehine ve bazen de gözden kaçirilmak istenen yasal düzenlemeler olur ve bu düzenlemeler TORBA denilen bir çuvalin içine doldurulur.
Yakin zamanda Mecliste görüsülüp yasal hüviyete kavusacak olan bu TORBA içerisinden,duyumlarimiza göre nelerin çikabilecegini sizlerle paylasmak istiyorum.
Genel Saglik Sigortasi ve Bag-Kur prim borcu olanlara af ve yapilandirma, taseron isçilere yönelik iyilestirme, çocuk tesvigi, 4C'liye kadro, 2000 yili ve sonrasinda emekli olanlara intibak gibi çok sayida düzenlemenin yer almasinin bekledigi torba tasaridan müjdeler çikmaya devam ediyor. Evde yakinina bakanlara sigorta ve emeklilik yolu açiliyor. Çalisan kadinlara da her ay 300 lira kres yardimi gündemde.
Evde bakima muhtaç yakini olup da evinde bu kisilere bakan yaklasik 400 bin kisiye 'evde bakim parasi' adi altinda her ay net asgari ücret kadar para veriliyor. Edinilen bilgiye göre; simdi torba yasa tasarisi ile bu kisilerin, Sosyal Güvenlik Kurumu'na her ay asgari ücret üzerinden prim ödenerek, emekli olmalari da saglanacak. Ancak evde yakinina bakanlarin primini kendilerinin mi devletin mi yatiracagi netlesmedi. Ancak evde bakim parasi alabilmek için ailede kisi basi gelirin asgari ücretin 3'te 1'inden az olmasi sart. Geliri olmayan evde bakim yapana prim yükü getirilmesi beklenmiyor. Primleri devletin ödemesi ya da orta yol bulunmasi seçenekler arasinda gösteriliyor.
Torba yasa tasarisi ile bir müjde de çalisan annelere geliyor. Genis kapsamli çocuk tesvigi paketine kres yardimi da ekleniyor. Edinilen bilgiye göre; çalisan kadinlara her ay 300 lira kres yardimi gündemde. Ayrica kres açmak isteyenlere de çok sayida kolaylik geliyor. Böylece kres sayisi artacak.
Engellilere ve yaslilara sahsi giderlerini karsilayabilmeleri için her yil belirlenecek miktar üzerinden harçlik verilecek. 
1-)Genel Saglik Sigortasi borcu olan yaklasik 4 milyon kisiye af ve yapilandirma imkani -geliyor. 
2-) Bag-Kur prim borcu olan yaklasik 3 milyon kisiye af ve yapilandirma imkani saglanacak. 
3-)Taseron isçilerinin yillik izin, kidem tazminati, maas gibi sikintilarini çözmeye yönelik düzenleme yapilacak.
4-)2000 yili ve sonrasinda emekli olanlara intibak konusu karara baglanacak. Anlasma saglanirsa, intibak zamminin tasariya eklenmesi bekleniyor. 
5-) 4C'lilere kadro konusunda anlasmaya varilirsa, bu konu da tasariya eklenecek. 
6-) Dogum yapan kadina is güvencesi, prim destegi, esnek çalisma seçenegi ve muayene izni gibi önemli destekler saglaniyor.
7-)3 çocuk yapan kadina 6 yil borçlanma hakki veriliyor. Borçlanma için çocuklarin sigorta tescil tarihinden sonra dogmus olmasi sarti kaldiriliyor. 
 Isçi çalistirip SGK’ya bildiren ve bu sebeple isveren prim borcu bulunan isverenlere de prim affi geliyor. Tipki 2011 yilinda çikarilan 6111 sayili Kanun’a benzer sekilde ana paradan indirim yapilmadan, bu güne kadar birikmis gecikme zamlarinin yüzde 50’si silinerek, 36 taksitte ödeme imkani geliyor.
Burada önemli olan sey Sosyal Güvenlikte özellikle Bag-Kur’lulara getirilecek olan yeni AF’lardir.Çünkü SSK lilarin ve Emekli Sandigi mensuplarinin AF ile kotarilacak bir durumlari pek fazla yoktur.Yani SSK lilarin primleri Isveren tarafindan,Emekli Sandigi mensuplarinin primleri de Devlet tarafindan yatirildigi için bunlar açisindan çok fazla sorun yoktur. 
Vergi ve Oda kaydi bulunan Mükelleflerin Bag-Kur sigortaliligi 20.04.1982 günü baslamistir. Ancak, 619 sayili KHK ve 4956- 4958 sayili Yasalar ile 04.10.2000 gününe kadar Bag-Kur’lu olmasini gerektirecek faaliyette bulunduklari halde sicil numarasi almayanlar için Bag-Kur baslangici 04.10.2000 olarak alindi. Yani, 20.04.1982 ile 4.10.2000 arasindaki süreler silindi. Bu kisilere 28.02.2005 gününe kadar müracaat etmeleri kaydiyla Bag-Kur vergi borçlanmasi getirildi. 
Tipki 4.10.2000 tarihi gibi, 5510 sayili Kanun ile 1.10.2008 gününe kadar Bag-Kur’lu olmalari gerektigi halde gidip Bag-Kur numarasi almayanlar için de artik 1.10.2008 gününden önceki vergi veya sirket ortakligi sürelerini kazanamazsiniz denilmis ve Nisan 2009 gününe kadar 4.10.2000 ile 1.10.2008 arasindaki süreleri için vergi borçlanmasi hakki verilmisti.
Simdi ise ; 20.04.1982 ile 1.10.2008 arasindaki vergi kaydi ve sirket ortakligi sebebiyle Bag-Kur’lu olmasi gerektigi halde olamayanlar yeni bir hak getiriliyor. Artik, 20.04.1982 ye kadar gidebilecekler. Binlerce vergi mükellefi, esnaf ve sirket ortaklari geçmise dönük yillarini borçlanabilecekler.
Böylelikle kurum kayitlarinin yeniden düzenlenmesi ile eksik ve yanlis olan bilgilerin güncellenmesine olanak saglanacaktir. 
TORBA yasanin iyilikler getirmesini diliyorum.
Fuat Tütüncüoglu
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Bu haber 3811 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SOSYAL GÜVENLIK YAZILARI

SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI SORU CEVAPLAR

SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI SORU CEVAPLAR SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI SORU CEVAPLAR

BAGKURLU ESNAFA AFFF yeni yeni yeni

BAGKURLU ESNAFA AFFF yeni   yeni    yeni BAGKURLU ESNAFA AFFF

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi