Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

BAGKURLU ESNAFA AFFF yeni   yeni    yeni

BAGKURLU ESNAFA AFFF yeni yeni yeni

Tarih 12 Kasim 2013, 12:59 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

BAGKURLU ESNAFA AFFF

BAG-KUR’LU ESNAFA AFFFF !!
Yeni bir Torba Yasa ile Bag - Kur (4/b) kapsamindaki 24 ay ve üzeri prim borcu, 3 aylik bir ödeme süresi tanindiktan sonra ödenmezse sigortalilik süreleriyle birlikte silinecek BU DURUMDA borçlu dönem sigortaya eklenmeyecek. 2 yildan fazla prim borcu olan esnafin, emekliligi için kendisine yetecek süreyi borçlanmasi da mümkün olacak. 24 aydan daha kisa süreli prim borcu olanlar için ise taksitlendirme yapilabiliyor.
Esnafin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu çig gibi birikti. Su an için Bag - Kur (4/b) primlerini ödeyemedikleri için serbest meslek sahiplerinin SGK’ya 22 milyar TL civari borcu var. SGK yönetimi geçtigimiz günlerde bir önlem olarak prim borcu 6 bin TL ve üzerinde olan yaklasik 1 milyon esnafa ödeme yazisi gönderdi. 6183 Sayili Amme Alacaklari Yasasi kapsaminda borçlarin ödenebilecegi hatirlatildi.
SGK esnaftan tahsil edemedigi prim borçlari için ayrica yeni bir düzenlemeye gidiyor. Meclis’e henüz sevk edilen yeni bir Torba Yasa ile prim borcu olanlar için alternatif ödeme imkânlari getiriliyor.

Borç gidecek ama...
Yeni yasaya göre Bag - Kur (4/b) kapsaminda prim borcu olanlardan, 24 ay ve üzeri borca sahip olanlarin borçlari, 3 aylik ödeme süresi tanindiktan sonra, ödenmemesi durumunda sigortalilik süreleriyle birlikte silinecek. Yani borçlu olduklari dönemler sigortali olarak artik degerlendirilmeyecek.
Ancak bu durumda olanlar, hesaplarindan silinen sigortalilik sürelerini yürürlükte olan ‘borçlanma’ kurallari çerçevesinde daha sonra borçlandiklari takdirde, tekrar kazanacak. Yani sigortalilik sürelerini kaybetmeyecekler. Burada tamamen kisi tercihi esas alinacak.
Getirilecek bu yeni düzenleme, serbest meslek sahiplerinin prim borçlari bakimindan bir nevi ‘af’ olarak nitelendirilebilir. Çünkü bu yeni düzenlemeyle artik prime ihtiyaci kalmayanlarin, ödeyemedikleri prim borçlarini dert etmelerine gerek kalmayacak. Bu borçtan kurtulmus olacaklar.
Silinecek prim borçlarinin daha sonra borçlanilmasinda, bugünkü borçlanma kosullari geçerli. Yani prime esas kazanç ile bunun 6.5 kati arasindan, serbest meslek mensubunun kendisinin belirleyecegi prime esas kazanç tutari üzerinden borçlanma mümkün olabilecek.

Sonra ödemek mümkün
Diger yandan yeni düzenlemeyle beraber, 2 yildan fazla prim borcu olan esnafin, emekliligi için kendisine yetecek kadar süreyi borçlanmasi da mümkün olabilecek. Yani 3 yillik prim borcu olan bir esnaf, emekliligine yetmesi durumunda örnegin bu borcun sadece yarisini borçlanabilecek.
24 aydan daha kisa süreli prim borcu olanlar için de halen yürürlükte olan 6183 sayili Amme Alacaklarinin Tahsili Hakkinda Yasa uyarinca taksitlendirme yapabilmek mümkün. Yeni düzenleme prim tahsilâtinin artirilmasinin yani sira, borçlari nedeniyle saglik yardimlarindan yararlanamayan esnafa yeni bir imkân taniyor. Borcundan kurtulan serbest meslek sahipleri için sagliktan yararlanmanin önü böylece açilmis olacak.

Esnafa ‘SSK’ sartlariyla emeklilik yolu gözüktü
1 Mart 2011 tarihinden önce, kisinin hem 4/a hem de 4/b yani hem SSK, hem de Bag - Kur kapsaminda sigortasinin olmasi durumunda önceden baslayan sigorta geçerli oluyordu. Bu kural nedeniyle 4/a sigorta primi ödemis yüz binlerce esnafin sigortasi geçersiz sayilip 4/b prim borcu olusuyordu. Oysa simdi 2 yili asan borç nedeniyle 4/b sigorta süreleri silinince geçersiz sayilan 4/a sigortasi geçerli hale gelebilecek. 24 aydan fazla Bag - Kur (4/b) sigorta sürelerinin silinmesi son 7 yil primlerini de degistirebileceginden bazi sigortalilar SSK (4/a) sartlarindan da emekli olma hakkini kazanabilecek.

Tercih imkâni sagliyor
Konuyla ilgili bürokratlar, bu düzenlemenin esnaf için çok önemli olacagini, bu durumda olanlarinrahat bir nefes alabileceklerini ifade ediyorlar. Bugüne kadar esnafin prim borçlarina yönelik çok sayida “yapilandirma” getirildi. Bu yapilandirmalar neticesinde, SGK’nin prim tahsilâtinda ciddi artislar ortaya çikti.
Yeni getirilecek düzenlemeyle de, 2012 ve 2013 yilinda düsen Bag - Kur prim gelirlerinin artmasi bekleniyor. SGK’nin tahsilâtinda en çok güçlük çektigi prim grubu 4/b yani Bag - Kur’lularin ödemek durumunda oldugu prim gelirleri.
Neredeyse her 2 yilda bir yapilan yapilandirmalarla bu prim gelirleri artirilmak isteniyor. Ancak simdi getirilecek olan yeni düzenleme, diger yapilandirmalardan farkli olarak, serbest meslek sahiplerine borçlarini ödeme bakimindan tercih imkâni veriyor. Bu yönüyle oldukça farkli bir düzenleme oldugu söylenebilir.
‘Yapilandirmalar’ prim tahsilatini atesliyor
Esnafin prim borçlarina yapilandirma yapilan yillarda, 4/b prim gelirlerinde çok ciddi artislar yasaniyor. 2001, 2002, 2004, 2006, 2008, 2011 yillarinda gerçeklesen prim artislarinin sebebi tamamen bu yillarda uygulamaya giren yapilandirmalar ve böylece ödeme imkânlarinin esnaf açisindan kolaylastirilmasi. Özellikle 2006 ve 2011 yillarinda getirilen yapilandirmalarla beraber SGK’nin esnaftan topladigi primler bir önceki yila göre iki katindan daha fazla artis göstermis.
Diger yandan yapilandirma benzeri uygulamalarin olmadigi yillarda prim gelirlerinde neredeyse hiç artis olmadigi gibi, bir önceki yila göre nominal anlamda düsüs bile yasanmis. 2009 ve 2012 yillarinda bir önceki yila göre prim gelirlerindeki düsüs orani yüzde 47 ve 30 seviyelerine kadar ulasmis.
 
Kolaylik saglayacak
Simdi yeni getirilen af benzeri yapilandirmayla prim gelirlerinde tekrar bir artis yasanmasi bekleniyor. Son birkaç yilda SGK’nin gelir toplama bakimindan basarili oldugu söylenebilir. Bu basarida özellikle kayit disiyla verilen mücadelenin önemi de oldukça fazla.
2003 yilinda SGK’nin gelirleri giderlerini ancak yüzde 67.5 oraninda karsilayabiliyor iken, bu oran 2012 yilinda yüzde 89.2’ye ulasmis durumda. Yeni Torba Yasayla esnafa saglanacak kolayligin bu orani yüzde 95 seviyelerine çekmesi beklenmekte.
 

Bu haber 4439 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SOSYAL GÜVENLIK YAZILARI

SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI SORU CEVAPLAR

SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI SORU CEVAPLAR SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI SORU CEVAPLAR

AYAKKABI KUTUSU DEGIL TORBA TORBA

AYAKKABI KUTUSU DEGIL TORBA TORBA Her seçim öncesi yazarim ben böylesi yazilari,çünkü seçimler kimi için SEÇIM dir .. kimileri içinde GEÇIM ..Bir bas...

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi