Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN KISA KISA BILGILER

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN KISA KISA BILGILER

Tarih 29 Temmuz 2013, 13:36 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN BASVURU YAPACAK OLAN GURBETÇILERIMIZE KISA KISA BILGILER

Degerli Site Okuyucularim ve Gurbetçi Yurttaslarimiz,
Son günlerde kafalarinizin karisik oldugunu çok iyi biliyorum.
Bir Yandan Televizyon Konusmalari,Bir Yandan Gazeteler ve Bir yandan kahve arasi,mahalle arasi sohbetleri derken Yurt Disi Borçlanmasi Haklariniz hakkinda tam bir kararsizlik içerisindesiniz.
Öncelikle Bilmenizi istedigim tek sey ;
1- Yurt Disi Borçlanmasi Talebinde Bulunmak
2- Yurt Disi Borçlanma Bedelini Yatirmak ve dava açmak
3- Yurt Disi Borçlanma suretiyle Emekli olmak
Saydigim bu 3 madde her biri ayri birer eylemdir.
Yani Emekli olamayacak olan bir kisi dahi Yasada yapilabilecek olan bir degisikligi düsünerek simdiden Borçlanma talebinde bulunabilir yada emekliligine az kalanlar Borçlanma bedelini dahi yatirabilirler.
Burada Amaç ; Emekli olmak degil “ Bir Baskasinin nam ve hesabina çalisan “ gurbetçi yurttaslarimizin Bag-Kur’dan degil SSK dan EMEKLI OLMALARINI garanti altina almaktir.
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU olarak size bu konuda her zaman yardimci oldugumu ve olacagimi bilmenizi istiyorum.
Bu baglamda ; ofisime ve hukuk servisime güven duyan,vekalet gönderen Yurt Disindaki yüzlerce Gurbetçi Yurttasimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla,
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
 
Yurt disi borçlanmasi nedir?
Vatandaslarin yurt disinda geçirdikleri süreleri belgelemek suretiyle, bu süreler karsiliginda hesaplanacak miktarda primin Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) istege bagli olarak ödenmesidir.
Yurt disi borçlanmasinda hangi süreler borçlanilabilir?
Borçlanma kapsamindaki süreler söyle siralanabilir: Yurtdisinda geçen sigortalilik süreleri, bu süreler arasinda veya sonunda her birinde bir yila kadar olan issizlik süreleri ile ev kadini olarak geçen sürelerdir. Yurtdisinda ev kadini olarak geçen süreler, medeni durumlarina bakilmaksizin kadinlarin, sigortalilik süreleri haricinde yurtdisinda bulunduklari süreleri ifade eder.
Yurt disi borçlanmasinin faydalari nelerdir?
Ilgili kanuna göre yurt disi borçlandirmasi yapan kisinin prim gün sayisina eklenerek emekliligine daha erken kavusmasi saglaniyor.
Yurt disi borçlanmasi nasil hesaplanir?
Yurt disi borçlanmasi, sigortalilarin veya hak sahiplerinin prime esas günlük kazanç alt ve üst sinirlari arasinda olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancin yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadir. Hesaplama, borçlanma yapilmak istenildigi dönemde geçerli prime göre esas günlük kazancin alt ve üst sinirlarindan yapilmaktadir.
Yurt disi süresinin sadece bir kismini borçlanabilir miyim?
Emeklilik için her zaman uzun sürelerin borçlanmasina ihtiyaç olmayabilir. Bu nedenle yurt disi süresinin tamami yerine sadece bir kismini borçlanabilirsiniz. Örnegin yaslilik ayligi için 60 güne ihtiyaciniz varsa yurt disi sürenizin iki ayini borçlanmaniz yeterli olacaktir.
Daha önce yurt disi borçlanmasi yaptim. Yeniden yapabilir miyim?
Eger daha önce yurt disi sürenizin tamami yerine sadece bir kismini borçlandiysaniz yurt disi sürenizin kalani için de yeniden yurt disi borçlanmasi yapabilirsiniz. Bunun için tekrar basvuru yapmaniz gerekmektedir.
Yurt disi borçlanmasi nasil yapilir?
Yurtdisi hizmetlerini/sürelerini Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanmak isteyenlerden; a) Türkiye’de çalismasi bulunmayanlar ile son defa isçi (SSK) veya kendi nam ve hesabina bagimsiz statüde geçen çalismalari bulunanlar (BAGKUR) ve ev kadinliginda geçen süreleri borçlanmak isteyenler, Türkiye’deki ikametlerine en yakin yurtdisi borçlanma islemlerini yürütmekle yetkili “Sosyal Güvenlik Kurumu Il Müdürlügü veya o ildeki ilgili Kurum ünitesine”, b) Türkiye’de son defa devlet memuru statüsünde çalismasi bulunanlar ile sosyal güvenlik sözlesmelerine göre devlet memuru statüsü ile aylik alanlar ile aylik talebinde bulunmus olanlar, “SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlügü-Kamu Görevlileri Emeklilik Islemleri Daire Baskanligi– Bakanliklar/ANKARA” adresine, basvuruda bulunacaklardir.
Borçlanma sonucu çikan primler ne zaman ödenmeli?
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafindan hesaplanan prim borcunun ilgiliye teblig edildigi tarihten itibaren bir ay içersinde ödenmesi gerekmektedir. Bir ay içinde ödenmeyen borçlanmalar için ise, yeniden basvuru yeterlidir ve herhangi bir cezai sarti yoktur. Primi ödenmeyen borçlanma süreleri hizmetten sayilmaz.
Yurt disi borçlanmasi için ödedigim primleri geri alabilir miyim?
Yurt disi borçlanmanizin emeklilik tarihinizi etkilemedigini fark ettiyseniz ya da herhangi farkli bir nedenle Sosyal Güvenlik Kurumuna ödediginiz yurt disi borçlanmasi primlerinizi geri almaniz mümkün degildir. Dolayisiyla borçlanma yapmadan önce durumunuzu gözden geçirip iyi bir arastirma yapmaniz faydali olacaktir.
Malülen Emeklilik
Avrupa’da yasayip da malulen emekli olan Türkler, Türkiye’den de nasil emekli olabilir, sartlari nelerdir, aylik hangi kosullarda baglanir. Iste Avrupa’da yasayan malulen emekli Türklerin, Türkiye’de de emekli olabilmenin yolu malülen emeklilik…
Fransa, Hollanda, Isviçre, Danimarka disindaki ülkelerde çalisan Avrupali Türklerin ülkemizde çalismasi varsa ve bulundugu ülkede malulen emekli olmuslarsa maluliyet sigortasi uygulamasi iki taraf ülkeyi de bagladigindan mutlaka durumunuzla ilgili gelen raporlar incelenip asagida belirtilen kosullar mevcut ise sizlere aylik baglanir. Dolayisiyla hem ikamet ettiginiz ülkeden hem de ülkemizden maas alma hakkina sahip olursunuz. Iste bu yazimizda maluliyet sigortasindan hak kazanma kosullarini gündeminize tasimak istedik.
Yurtdisinda veya ülkemiz saglik kurullarinca usulüne uygun düzenlenen raporlar ve dayanagi tibbi belgelerin incelenmesi sonucu, SSK 4-(a) ve Bag-Kur 4-(b) kapsamindaki sigortalilar için çalisma gücünün veya is kazasi veya meslek hastaligi sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60′ini kaybettigi Kurum Saglik Kurulunca tespit edilen sigortali, malul sayilmaktadir.
Yurtdisi Borçlanmasi
Yaz geldi ve gurbetçilerimiz en azindan tatil için ülkelerine dönmeye basladilar. Bu arada gelenler yurtdisi borçlanmasi ile emeklilik is ve islemlerini de merak ediyorlar ve tatilde de borçlanma-emeklilik islemi yaptiriyorlar…
Ister isçi olun, ister memur olun isterseniz de esnaf veyahutta ev hanimi farketmez yurtdisinda geçen sürelerinizi 3201 sayili Yurt Disinda Bulunan Türk Vatandaslarinin Yurt Disinda Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakimindan Degerlendirilmesi Hakkinda Kanun geregince borçlanabilirsiniz.
KADINLAR ÇALISMASALAR DA BORÇLANABILIRLER
Erkekler sadece yurtdisinda geçen çalisma süreleri ile çalisma sürelerinin aralarindaki birer yillik bos geçen issizlik sürelerini borçlanabilirler. Hangi ülke olursa olsun fark etmez, kadinlarimiz ise yurtdisinda ikamet ederek geçirdikleri süreleri borçlanabilirler ve Türkiye’den borçlanma yoluyla emekli olabilirler. Öte yandan kadinlar isterse çalisma süreleri ile çalisma sürelerinin aralarindaki birer yillik bos geçen süreleri de borçlanabilirler. Borçlanilacak süreler de yas konusunda ise 18 yas kurali vardir. Ister çalisma olsun ister ikamet 18 yasindan sonraki süreler borçlanilir.
TÜRKIYEDE ÇALISMASI OLMAYAN BAG-KUR’A
Sözde sadece SGK var ama altinda eskiden oldugu gibi SSK (4/A), Bag-Kur (4/B) ve Emekli Sandigi (4/C) ayrimi aynen devam ediyor. Gurbetçilerimizin Türkiye’de hiç sosyal güvenlige tabi çalismasi olmayanlarin borçlanacagi sürelere 4/B’ye yani Bag-Kur’a sayilir. Türkiye’de çalismalari olanlar için ise en son hangisi ise oraya sayilir. Bu sebeple Bag-Kur’dan kurtulmak isteyenler önce birkaç gün SSK’li çalissinlar sonra yurtdisi borçlanmasi yapsinlar. Öte yandan, SSK çalismalari mutlaka Türkiye’de bulunduklari sürelerde olsun zira pasaport giris çikis kayitlarina göre Türkiye’de oldugu belli olmayanlarin SSK çalismalari daha sonra SGK tarafindan iptal edilir.
GEÇMISTE (1999 ÖNCESINDE) ÇALISMALARI OLANLAR AZ PARAYA ÇOK MAAS ALABILIRLER
SGK yurtdisi borçlanmasi uygulamasinda emekli ayliklarini hesaplarken üç ayri döneme göre emekli ayligi hesaplamaktadir. Bunlar 31.12.1999 öncesi, 1.1.2000 ile 30.09.2008 arasi ve son olarak da 1.10.2008 sonrasi dönem. Bunlardan en düsük borçlanma miktarina (10 lira günlük) göre en güzel emekli ayligini 31.12.1999 öncesi dönem verir. Bu sebeple mesela 1970’li yillarda Türkiye’de SSK’si olan birisi borçlanma dönemi seçip, 31.12.1999 öncesi yurtdisi ikamet veya çalisma sürelerini seçerse en yüksek emekli ayligini alir. Tarih seçmezse de bu kere SGK ödeme gününden (mesela 2012 temmuz) geriye dogru ödedigi gün kadar geriye götürüp borçlanma dönemi bulur.
2008 ÖNCESI DOLARDAN BORÇLANANLAR SANSLI
2008 yilina kadar yurtdisi borçlanmasinin günlügü sabit rakam olan 3,5 dolar idi ve geçmiste bu tür borçlanma yapanlar için ödeme süresi yoktur, diledikleri zaman ödeyebilirler ve sartlari tamamlamislarsa da emekli de olurlar. Sonrasinda borçlananlar ise simdiki rakamlara göre ise en düsük 10 lira en yüksek de 65 lira olmak kaydiyla bu iki rakam arasinda diledikleri rakamlardan borçlanabilirler ve ödeme süresi de borcun kendilerine teblig gününden itibaren 3 aydir. Üç ay içinde kismi ödeme de yapabilirsiniz tam ödeme de. Isterseniz de sonra tekrar ödeme için yeni bir borçlanma da yapabilirsiniz.
EMEKLI AYLIGINI ÇEKMEDIGINIZ SÜRECE PARANIZI GERI ALABILIRSINIZ
Yurtdisi borçlanmasi yapanlar, bankadan veya PTT’den emekli ayliklarini çekmemek sartiyla diledikleri zaman ödedikleri paralarini da her zaman geri isteyebilirler ve para kendilerine geri ödenir.
EMEKLILIK IÇIN KESIN DÖNÜS SART
Yurtdisi borçlanma islemi ayri, emeklilik ayridir. Borçlanmayi her zaman yapabilirsiniz ama borçlanma ile emekli olabilmek için yurda kesin dönüs sarttir. Kesin dönüs ise esyalarini kamyona yükle Türkiye’ye gel demek degildir.
1.      Yurtdisinda çalismamak
2.      Yurtdisindan issizlik parasi almamak
3.      Yurtdisinda ikamete dayali sosyal yardim almamak,
Yurda kesin dönüs yapmak demektir.
TÜRKIYEDE SGDP ILE ÇALISABILIRLER
Reformun ilk halinde yurtdisi borçlanmasi yaparak emekli olanlarin, diger emekliler gibi hem emekli ayliklarini alip hem de Sosyal Sigortalar ve Genel Saglik Sigortasi Kanununun sosyal güvenlik destek primi hakkindaki hükümleri geregince sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalismalari yasakti. Ancak daha sonra yapilan düzenleme ile yurtdisi borçlanmasi ile emekli olanlarda diger emekliler gibi SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) ödeyerek Türkiye’de çalisabilir hale geldiler.
MAVI KARTLI GURBETÇILERIMIZ
Türk vatandasligindan izinli olarak çikip baska bir ülke vatandasligina geçenlere Türkiye’deki haklarini kullanmalari için “mavi kart” verilir.
SGK bunlara yurtdisi borçlanmasi ile emeklilik hakki tanimaz. Ancak dava açarsaniz borçlanip emekli olabilirsiniz.
a)      Yabanci uyruklu (mavi kart sahibi) ve yas, sigortalilik süresi dolmus, 3600 günü tamamlamis birisi olarak bugün emekli olabilir miyim?
b)      Yasalar bu duruma olanak vermekte midir, vermiyorsa hangi yasa veya genelge uyarincadir?
c)      b) Is mahkemesine basvurmali miyim?
 
 SSK ve Bag-Kur’dan emeklilikte Türk vatandasligi sarti yoktur. Sadece Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandigi Kanunu geregince yabancilarin emekli olmak hakki yoktu, simdi 5510 Sayili Kanun’la o da degisti.
YARGITAY’IN VERDIGI KARARLAR DA VAR
Yargitay 10’uncu Hukuk Dairesi’nin bu konuda çok sayida karari var ama ders gibi olani 2008/18641 Esas ve 2009/13146 Sayili 14.07.2009 günlü kararidir. Kararin 4’üncü sayfasindaki hükümde söyle deniliyor: “…Davacinin, Türk vatandasligini haiz olmadigi 26.08.1999 tarihinden sonraki dönemleri borçlanamayacagina iliskin mahkemenin kabulü yerinde ise de; Türk vatandasligindan izinle çikan ve borçlanma talep tarihinde Türk vatandasligini haiz olmayan davacinin, Türk vatandasligindan izinle çikmadan önce yurtdisinda gerçeklesen çalisma sürelerine iliskin borçlanma hakkinin, Türk Vatandaslik Kanunu ile kazanilmis hak sayilarak korundugu gözetilerek, anilan süreye iliskin borçlanma isteginin kabulüne karar verilmesi gerektigi gözetilmeksizin, yazili sekilde karar verilmis olmasi, usul ve yasaya aykiri olup, bozma nedenidir. O halde, davaci vekilinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazlari kabul edilmeli ve hüküm bozulmalidir.” SGK’nin cevabi tam olarak dogru degil Sosyal Güvenlik Kurumu, mavi kartlila yurtdisinda çalistiklari süreleri borçlanmak istediklerinde kabul etmiyor. 3201 Sayili Kanun’u dayanak gösterip “Sadece Türk vatandasi olarak geçmis çalisma sürelerini, Türk vatandasi iken basvurursaniz kabul ederim” diyor. Ancak bu cevap yarim yanlistir. Evet, yurtdisinda Türk vatandasi olarak geçmis süreleri borçlandirmasi yasal ama borçlanma basvurusu yapildiginda Türk vatandasi olmaniz gerekmez, mavi kartli olmaniz yeterlidir.
 

Bu haber 5928 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YURT DISI EMEKLILIK DANISMANLIGI

TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI

TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI TÜRKIYE DEN EMEKLILIKTE ÖNEMLI UYARI

Yurt Disi Borçlanma Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

Yurt Disi Borçlanma Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu Yurt Disi Borçlanma VE Yurt disinda çalisanlarin Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi