Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

Yasi Bekleyen Memurlarin Baska Bir Iste Çalismalari

Yasi Bekleyen Memurlarin Baska Bir Iste Çalismalari

Tarih 08 Mayis 2013, 15:11 Editör FUAT TÜTÜNCÜOGLU

Yasi Bekleyen Memurlarin Baska Bir Iste Çalismalari

 

 

Yasi Bekleyen Memurlarin Baska Bir Iste Çalismalari

A. Hüseyin KAYA*

5434 sayili Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandigi Kanununa tabi olarak çalisan bayanlar 20 hizmet yilini, erkekler ise 25 hizmet yilini doldurmalari halinde, baska bir sart aranmaksizin istekleri halinde emekli olabiliyorlardi. Ancak, 1999 yilinda yürürlüge giren 4447 sayili kanunla 20 – 25 yillik hizmet süresine bir de yas sarti eklenmis oldu. Buna göre emekli ayligi ve emekli ikramiyesi alabilmek için hizmet süresinin yaninda yas sartinin da tamamlanmasi gerekmektedir. 4447 sayili Kanunun kademeli yas sartini düzenleyen geçici 205 ve 206. maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafindan iptal edilmesi ile yas sartlari 4759 sayili Yasa ile yeniden düzenlenmistir.
Belirtilen yasal düzenlemelere göre 20 – 25 yilini ve belirlenen yas sartini yerine getirmeyen hiç bir memur emekli olamaz. Ancak, 20 – 25 hizmet yilini dolduran memurlar çalistiklari kurumlara müracaat ederek, yas sarti disindaki hizmet süresini tamamladiklarini ve yasi çalismadan bekleyeceklerini belirterek emekliliklerini istemekte ve kurumlarindan aldiklari onay ile görevlerinden ayrilmaktadirlar. Bu sekilde yasi çalismadan bekleyen memurlar (5510 sayili Yasanin 4-c bendi kapsamindakiler) her ne kadar emekliliklerini istemisler ve onay alarak görevlerinden ayrilmislar ise de hukuki anlamda henüz emekli olamamislardir. Çünkü emeklilik için yeter sart olan fiili hizmet süresi ile yas sartinin ikisinin birden yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle belirlenen yas sartinin dolmasina kadar bu kisiler ne aktif (çalisan) ne de pasif sigortali (emekli) degildirler, her iki statünün hak ve yükümlülüklerinden de bagisiktirlar. Emekli ayligi ile emekli ikramiyesine ancak hizmet ve yas sartini doldurduklarinda hak kazanabilirler.
Yasi Bekleyen Memurlar Saglik Yardimi Alabilir Mi?
2008 yili Ekim ayi basindan önce 5434 sayili Emekli Sandigi Kanununa tabi çalisanlar ile aylik ve gelir alanlar ve bunlarin bakmakla yükümlü oldugu kisileri 15.01.2010 tarihinden itibaren genel saglik sigortasi kapsamina alinmislardir. Belirtilen kimselerin saglik yardimlari 5510 sayili Sosyal Sigortalar ve Genel Saglik Sigortasi Kanununun genel saglik sigortasina iliskin hükümleri ile Genel Saglik Sigortasi Islemleri Yönetmeligi hükümlerine göre yürütülmektedir. Kanunun 60. maddesinde kimlerin genel saglik sigortalisi oldugu sayilmistir. Kanunda ve diger idari düzenlemelerde yasi bekleyenler için ayri bir hüküm bulunmadigindan (bakmakla yükümlü kisi degiller ise) 5510 sayili Kanunun 60. maddesinin (g) bendi geregince “Yukaridaki bentlerin disinda kalan ve baska bir ülkede saglik sigortasindan yararlanma hakki bulunmayan vatandaslar” gelir testi yaptirarak, sonucuna göre genel saglik sigortasi primlerini kendileri (sartlari var ise devlet) ödemek suretiyle genel saglik sigortalisi olabileceklerdir.
Bununla birlikte geçtigimiz günlerde, 25 yillik hizmet süresini tamamlayip emekli olacagi yasi çalismadan tamamlamak isteyen bir TSK mensubuna bekleme devresi içinde saglik yardimi verilmemesi üzerine açtigi davada, Ankara 7. Idare Mahkemesi; davacinin 25 yillik hizmet süresini tamamladigi ve emeklilik hakkini kazandigini, yasi tamamlamadan emekli ayligi alamayacagi hususunun emeklik statüsünde olmasini etkileyemeyecegi, aksi durumun Anayasanin 2. maddesindeki “Sosyal Devlet” ilkesi ile de bagdasmayacagini belirtilerek SGK’nin saglik yardimi alamayacagina iliskin kararini iptal ettigi,  basinda yer almistir. Ancak bu olaya mahsus bir karar olup, genel bir uygulama olmadigi gibi, yasal düzenlemeler karsisinda isabetli bir karar oldugu da söylenemez. Çünkü yukarida da açiklandigi gibi emeklilik hukuki bir statü olup ilgilisine bir takim haklar saglamaktadir. Emeklik için yasanin aradigi “olmazsa olmaz” iki sart olan hizmet süresi ve yas sarti yerine gelmemistir. Bu iki sart birlikte gerçeklestiginde ancak emeklilik statüsü ve haklari yani emekli ikramiyesi, emekli maasi ve saglik yardimlari dogmaktadir. Dolayisi ile bekleme süresi ile ilgili yasal bir düzenleme olmadan SGK tarafindan saglik yardimi yapilmasinin mümkün olamayacagi degerlendirilmektedir. Tipki 4-a kapsamindaki sigortalilardan, 15 yil, 3600 gün dahil olmak üzere yasada belirtilen yas disindaki sigortalilik süresini ve gün sayisini doldurup yasi çalismadan bekleyenlerin saglik yardimi alamamasi gibi…
Yasi Bekleyen Memurlarin Yeniden Çalismalari
Çalistigi kurumdan hizmet süresini tamamlamasi sebebi ile ayrilarak emeklilik yasini bekleyen bir kimsenin daha sonraki zaman zarfinda bir daha çalismamasi düsünülemez. Emeklilik ayligi olmayan biri baska bir geliri de yoksa geçimini temin edebilmek için çalismasi gerekmektedir. Yasi beklemek için çalistigi kurumdan ayrilan bir kimsenin daha sonra baska bir yerde çalisamayacagina iliskin bir hüküm bulunmamaktadir. Yani, bu sekilde isten ayrilan biri daha sonra ayni ya da farkli bir statüde baska bir iste/isyerinde çalisabilir.
Yasi Bekleyen Memurlarin 4-c Kapsaminda Yeniden Çalismalari
Yasi bekleyen eski 4-c kapsamindaki bir kimsenin yeniden 4-c kapsamindaki bir göreve atanmasi mevcut statüsünde ve haklarinda temel bir degisiklik getirmez. Kisi yeniden aktif 4-c çalisani oldugundan, bu statünün sagladigi hak ve yükümlülükler ile özlük haklari ve hizmet süresi kaldigi yerden yeniden islemeye baslar.
Ancak, yasi bekleyen eski 4-c kapsamindaki kimsenin 4-a kapsaminda ya da 4-b kapsaminda bir ise baslamasi hem statüsünü hem de emeklilik sartlarini ve haklarini degistirebilmektedir.
Yasi Bekleyen Memurlarin 4-a Kapsaminda Yeniden Çalismalari
Yasi bekleyen eski 4-c kapsamindaki bir kimsenin 4-a kapsaminda (SSK’li olarak) bir iste çalismaya baslamasi halinde bu kimsenin sosyal güvelik statüsü de artik 4-a kapsaminda olacaktir. Bu kimse yasi beklemesi nedeni ile 4-c kapsaminda (memur statüsünde) emekli olamadigi için 4-a kapsaminda SGK’ya bildiriminin yapilmasi gerekmektedir. Tabi bu kimse hukuken emekli olmadigindan, kendisi için sosyal güvenlik destek primi (SGDP) degil, tüm sigorta kollarina tabi olarak bildirim yapilip, prim ödenecektir.
Bu durumda 2829 sayili Kanunun 8. maddesi ile “Sosyal Güvenlik Kurumlarina Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birlestirilmesi Hakkinda 24/05/1983 Tarihli ve 2829 Sayili Kanunun Uygulama Esaslariyla Ilgili Yönetmelik” hükümlerine göre; son çalisilan tarihten geriye dogru prim veya kesenek  ödenerek geçen son yedi yillik fiili hizmet (360×7=2520 gün) süresi esas alinarak, bu süre içinde fiili hizmet süresi fazla olan Kurumca, hizmet sürelerinin esit olmasi halinde ise sonuncusunun (esit hizmet sürelerinden) tabi  oldugu kurumca ve kendi mevzuatina göre aylik baglanir.
Dolayisi ile 4-a statüsündeki çalisma 3,5 yili geçmesi halinde artik emekli ayligi ve diger haklari 4-a kapsaminda degerlendirilecektir.
Bu Kimselerin Emekli Ikramiyeleri
Emekli ikramiyesini düzenleyen 5434 sayili Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandigi Kanununun 89. maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafindan iki kez iptal edilmesinden sonra 6270 sayili Kanun ile yeniden düzenlenerek “. . . Birinci fikra kapsamina girmemekle birlikte, . . . Sosyal Güvenlik Kurumlarina Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birlestirilmesi Hakkinda Kanunun 8 inci maddesi uyarinca birlestirilen hizmet süreleri üzerinden emeklilik, yaslilik ya da malullük ayligi baglananlara ise; bu … çalismalarinin, 1475 sayili Is Kanununun 14 üncü maddesinde belirtilen kidem tazminatina hak kazanma sartlarina uygun olarak sona ermis olmasi sartiyla emekli ikramiyesi ödenir.” seklinde degistirilmistir.
Buna göre çalisanin en az 15 yil memurluk yaptiktan sonra istifa etmesi ya da memurluk öncesi hizmetleriyle beraber 15 yili tamamlamasindan sonra istifa etmesi halinde emekli ikramiyesi alabilecektir. Ancak memuriyette 15 yillik hizmet süresini tamamlayamamis olanlar ile memuriyetten önceki çalismalari ile birlikte 15 yillik hizmet süresini tamamlayamamis olanlarin emekli ikramiyesi almalari mümkün degildir.
Yasi Bekleyen Memurlarin 4-b Kapsaminda Yeniden Çalismalari
Yasi bekleyen eski 4-c kapsamindaki kimselerin 4-b kapsaminda (Bag-Kur’lu olarak) bir faaliyette bulunmalari halinde, bu kimsenin sosyal güvelik statüsü de artik 4-b kapsaminda olacaktir. Bu kimse, yasi beklemesi nedeni ile henüz 4-c kapsaminda (memur statüsünde) emekli olamadigi için 4-b kapsaminda SGK’ya bildirim yapilmasi gerekmektedir. Tabi bu kimse hukuken emekli olmadigindan, kendisi için sosyal güvenlik destek primi (SGDP) degil tüm sigorta kollarina tabi olarak bildirim yapilarak prim ödenecektir.
Yasi bekleyen eski 4-c kapsamindaki kimseler, Bag-Kur kapsaminda faaliyet göstermeye baslamalari halinde artik 4-b statüsünde olduklarindan emeklilik islemleri yukarida 4-a’lilar için anlatildigi gibi hizmet birlestirme kanunu esaslarina göre, emekli ikramiyeleri de 6270 sayili kanun hükümlerine göre belirlenecektir.
 
(www.isvesosyalguvenlik.com) sitesinden alinmistir.

Bu haber 5054 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EMEKLILIK YAZILARI

Normal Sartlarla Emekli Olacak ERKEKLER ve KADINLAR

Normal Sartlarla Emekli Olacak ERKEKLER ve KADINLAR SSK na Göre Normal Sartlarla Emekli Olacak ERKEKLER ve KADINLAR

EMEKLILIK YASI HESAPLAMA

EMEKLILIK YASI HESAPLAMA EMEKLILIK YASI HESAPLAMA

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi