Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
YURT DIŞI EMEKLİLİK
TENFİZ ( Tanıma )
GAYRİMENKUL
KİRA - TAHLİYE
İŞÇİ ALACAKLARI
ŞİRKET

DAVALARINIZ İÇİN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Neşat DİNER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 177 91 07

BİR İLKİ BAŞARDIK

Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU'nun
Değerli müşterileri artık işleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarını ) 
telefon ve mail ile değil Hazırlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan şifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alanında TÜRKİYEDE BİR İLK olacaktır.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaşlarımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Saygılarımla
 
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU
YÖNETİMİNDE OKUL TADINDA
BİRE BİR UYGULAMALI EĞİTİM
2018 YILI SOSYAL GÜVENLİK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

Eşin İşyerinde Ücretli / Ücretsiz Çalıştırılması Durumunda Sorumluluklar

Eşin İşyerinde Ücretli / Ücretsiz Çalıştırılması Durumunda Sorumluluklar

Tarih 04 Nisan 2013, 11:46 Editör FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

Eşin İşyerinde Ücretli / Ücretsiz Çalıştırılması Durumunda Sorumluluklar

Eşin İşyerinde Ücretli / Ücretsiz Çalıştırılması Durumunda Sorumluluklar
Tarih: 04.04.2013
Ülkemizde esnaf-sanatkarlar olarak tabir edilen gelir vergisi mükellefleri rekabet ortamı da dikkate alındığında;ekonomik faaliyetlerini sürdürürken işçi çalıştıracak gelir elde edemediklerindengeçimlerini sağlamak için fedakar eşlerini de işyerlerinde ücretsiz çalıştırmaktadırlar.
Gelir Vergisi kanununun 61 inci maddesinde ; “ Ücret, işverene tabi ve belirli işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatler olarak tanımlanmıştır.
Ücretin ödenek,tazminat,kasa tazminatı,(mali sorumluluk tazminatı) tahsisat, zam, avans,aidat,huzur hakkı,prim,ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez” hükmü yer almıştır.
Gelir vergisi kanununun 94 üncü maddesin birinci fıkrasının birinci bendinde ise hizmet erbabına ödenen ücretler ile 61.Madde de yazılı olup, ücret sayılan ödemelerden istisnalardan faydalananlar hariç) 103 ve 104 üncü maddelere göre gelir vergisi tevkifatı yapılacağı hüküm altına alınmıştır.
Aynı kanunun 96 ıncı maddesinde “ vergi tevkifatı, 94 üncü madde uyarınca nakden ve hesaben yapılan ödemelere uygulanır.Hesaben ödeme deyimi, vergi tevkifatına tabi kazanç ve iratları ödeyenleri istihkak sahiplerine karşı borçlu durumda gösteren her türlü kayıt ve işlemleri ifade eder.” Hükmü yer almakta olup, aynı kanununu 98. Maddesinde 94.cü maddeye göre tevkifat yapmak zorunda olanların beyanname verme süreleri belirtilmiştir.
Yukarıda yapılan açıklamalar dikkate alındığında,gelir vergisi mükellefinin (ticari, zirai kazanç elde eden) faaliyetini sürdürdüğüişyerinde veya şubesinde eşini çalıştırması eşine nakden veya hesaben herhangi bir aylık veya ücret ödememesi ve eşi adına Sosyal Güvenlik kurumuna sigorta pirimi ödememesi durumunda ortada nakden veya hesaben yapılan bir ödeme olmadığından gelir vergisi tevkifatı yapılmasıve muhtasar beyanname verilmesi söz konusu olmayacaktır.
Bilindiği üzere, Gelir Vergisi Kanununun 41 inci maddesinde gider kabuledilmeyen ödemeler belirlenmiştir. Buna göre ticari, zirai kazanç elde eden gelir vergisi mükelleflerinin eşlerini fiilen işte çalıştırarak nakden veya hesaben ücret ödemeleri veya sigorta primleriniödemeleri halindeise vergi tevkifatı yapmak, muhtasar beyanname ile beyan etmek ve ödediği ücretinve işveren sigorta primlerininGVK 41 inci maddesinin 2.ci bendi (“Teşebbüs sahibinin kendisine, eşine, küçük çocuklarına işletmeden ödenen aylıklar, ücretler, ikramiyeler, komisyonlar ve tazminatlar kanunen kabul edilmeyen gider olarak kabul edilecektir.”) uyarınca kanunen kabul edilmeyen gider olarak defter kayıtlarına intikal ettirilmesi gerekmektedir. Serbest meslek kazancı elde eden mükellefler için eşe ödenen ücretin gider yazılmasını engelleyen hüküm bulunmamaktadır.(G.V.K.mad.68)
5510 sayıl Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası kanununun 6 ıncı maddesinde ise sigortalı sayılmayacaklar belirlenmiş olup, 6 ıncı maddenin (a) bendinde “işverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşinin sigortalı sayılmayacağı hüküm altına alınmıştır.
Bu durumda işverenin eşi işyerinde ücret karşılığı fiilen çalışıyor ise ücret ve sigorta ödemelerinin yasal defter kayıtları ve belgelere intikal ettirilmesi gerekmektedir.
 
İsmail DÜLGER
Yeminli Mali Müşavir
Kaynak: www.MuhasebeTR.com

Bu haber 2920 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİZ NE YAPARIZ ?

ÖDEMİŞ BEYDAĞ DAN KEMAL ÖRNEK

ÖDEMİŞ BEYDAĞ DAN KEMAL ÖRNEK ÖDEMİŞ BEYDAĞ DAN KEMAL ÖRNEK VE TORUNLARI

Dul kadına çifte maaş müjdesi

Dul kadına çifte maaş müjdesi Dul kadına çifte maaş müjdesi
YIL YAŞ VE GÜN İLE EMEKLİLİK13 Aralık 2016

E M E K L İ L E R İ M İ Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmanı

PRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DIŞI EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİNİZ Mİ


Tüm Anketler

Almanyaya TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

FRANSAYA TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sayın Kullanıcı ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz iş ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçlı mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, doğruluk ve güvenilirliğini, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanılmasından doğan veya doğabilecek, dolaylı veya dolaysız zararlardan sorumlu değildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, neşriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriğinden ve kullanımından doğacak/doğabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir. Saygılarımla .. FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi