Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
YURT DIŞI EMEKLİLİK
TENFİZ ( Tanıma )
GAYRİMENKUL
KİRA - TAHLİYE
İŞÇİ ALACAKLARI
ŞİRKET

DAVALARINIZ İÇİN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Neşat DİNER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 177 91 07

BİR İLKİ BAŞARDIK

Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU'nun
Değerli müşterileri artık işleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarını ) 
telefon ve mail ile değil Hazırlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan şifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alanında TÜRKİYEDE BİR İLK olacaktır.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaşlarımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Saygılarımla
 
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU
YÖNETİMİNDE OKUL TADINDA
BİRE BİR UYGULAMALI EĞİTİM
2018 YILI SOSYAL GÜVENLİK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

ALMAN GURBETÇİLERİMİZİN SORULARINA YANITLAR

ALMAN GURBETÇİLERİMİZİN SORULARINA YANITLAR

Tarih 12 Aralık 2012, 10:24 Editör FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

ALMANYADAN PRİMLERİMİ ALDIM, AMA SADECE PRİMLERİN İŞÇİ PAYINI ÖDEDİLER. PRİMLERİN İŞVEREN PAYINI ALABİLİR MİYİM

ALMANYA’DA ÇALIŞMIŞ BİLAHARE TÜRKİYE’YE DÖNMÜŞ VATANDAŞLARIMIZ ALMAN SOSYAL GÜVENLİK MEVZUATINA GÖRE İKİNCİ AYAK EMEKLİLİK SİSTEMİ KAPSAMINDA “İŞLETME EMEKLİ AYLIĞI” HAKKINDAN NASIL YARARLANABİLİRLER?

F. Almanya’da zorunlu Sosyal Sigorta Kurumları (DRV) dışında, özellikle büyük ölçekli firmalarda “İşletme Emekli Sandıkları” (Betriebliche Altersversorgungskasse) bulunmaktadır. Maden işkolunda (Bergbau) faaliyet gösteren firmaların çoğunda işletme emekli sandığı kurulmamıştır. Bu sandıklar, işçinin hiçbir katkısı olmaksızın sadece işverenin yaptığı ödemelere bağlı olarak, gerekli şartları haiz sigortalılara (vefatı halinde eş ve çocuklara) Alman Zorunlu Emeklilik Sigortası’ndan bağlanan emekli aylığından/dul-yetim aylığından ayrı olarak düşük meblağlı da olsa bir işletme emekli aylığı/dul-yetim aylığı bağlamaktadırlar. İşletme Emekli Sandıkları’ndan hak elde edilebilmesi için aranan şartlar genel olarak aşağıdaki gibidir: -Çalışılan firmada “İşletme Emekli Sandığı” kurulmuş, -Aynı firmada aralıksız en az 10 veya 12 yıl çalışılmış (Federal Posta İdaresi, -Federal Demir Yolları, Belediye ve Hastanelerde aralıksız 5 yıl), bu sürelerde -sandık kapsamına alınmış ve -İşten ayrıldığında 35 yaş doldurulmuş olmalıdır. İnşaat işkolunda çalışanların, varsa hem çalıştığı firmaların işletme emekli sandığından, hem de İnşaat İşkolu Ek Emeklilik Sandığı’ndan (Zusatzversorgungskassen im Baugewerbe) emekli aylığı alabilmeleri mümkündür. Bunun için; -Değişik inşaat firmalarında en az toplam 220 ay (18 yıl 4 ay) veya -Aynı inşaat firmasında aralıklı da olsa en az 10 yıl çalışmış olmak gerekmektedir. İşletme Emekli Sandığı’ndan hak talebi için, sigortalının kendisinin; ölümü halinde ise, eşin ve/veya hak sahibi çocukların ilgili İşletme Emekli Sandığı’na bir dilekçe ile başvurmaları ve başvuru dilekçesi ile birlikte Zorunlu Alman Emeklilik Sigortası’ndan aylık bağlandığını veya prim iadesi yapıldığını ya da Türk sosyal sgorta mevzuatına göre tarafına aylık tahsis edildiğini gösterir belgelerin birer fotokopilerini de göndermeleri gerekmektedir.

ALMANYA’DAN PRİMLERİMİ ALDIM, AMA SADECE PRİMLERİN İŞÇİ PAYINI ÖDEDİLER. PRİMLERİN İŞVEREN PAYINI ALABİLİR MİYİM?

F. Alman Sosyal Kanunu’nun VI. Kitabı’nın 210. mad. 3. fıkrası gereğince; F.Almanya’yı kesin terk etmek ve ülkemizde sigortalı bir işte çalışmamak şartı ile ilgililere sadece uzun vadeli sigorta kolları (yaşlılık, maluliyet ve ölüm) için kendi ödediği işçi payı emeklilik sigorta primleri iade edilmektedir. Sözkonusu primlerin işveren payı iade edilmemektedir. Sözkonusu maddenin 6. fıkrası gereğince; işçi payı emeklilik sigorta primlerinin iadesi ile birlikte tüm sigortalılık hakları tasfiye edilmektedir. Diğer taraftan, işveren payı sigorta primlerinin de iadesi hususunda açılan bir davayı F. Alman Anayasa Mahkemesi reddetmiştir. Bu konuda arada bir gazetelerde ilanlar çıkmakta ve Alman sigorta primlerinin işveren payının araştırılacağı belirtilerek verilen hesaba cüzi de olsa para havale edilmesi istenmektedir. Vatandaşlarımızın bu tür ilanlara kesinlikle inanmamaları gerekmektedir. Bu tür ilanları görenlerin –o kişiler hakkında kanuni işlem yapılmasını teminen- vakit geçirmeksizin Bakanlığımıza bildirmesini önemle rica ederiz.

ALMANYA’DA DOĞUM YAPAN KADINLARA TÜRKİYE’YE DÖNMÜŞ OLSALAR DA EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANIYOR MU? BAŞVURU NASIL VE NEREYE YAPILMALIDIR?

Alman sosyal güvenlik mevzuatında 01.01.1986 tarihinden geçerli olarak yapılan bir değişiklikle çocuk yetiştirme sürelerinin de sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesine imkan sağlanmıştır. Yapılan düzenleme ile 01.01.1921 tarihinden sonra doğan kadınların (1.1.1986 tarihinden sonra 65 yaşını tamamlayacak kadınların) Federal Almanya’da dünyaya getirdikleri ve bakımını doğumdan itibaren 12 aylık sürede Almanya’da gerçekleştirdikleri her çocuk için bir yıl, 01.01.1992 tarihinden sonra dünyaya gelen çocuklar için izleyen 36 ayda Almanya’da bakılmışlarsa 3 yıl sigortalı hizmet süresi kazanmaktadırlar. Bu sürelere “çocuk yetiştirme süreleri” (Kindererziehungszeiten) denilmekte ve zorunlu prim süresi olarak saydırılabilmektedir. Sözkonusu sürelerin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi için çocuğun Almanya’da yetiştirilmesi esastır. Anılan 12 ya da 36 aylık sürenin bir kısmı Almanya dışında geçmişse, artan kısım sigortalılık süresi sayılabilecektir. İkiz çocuklarda her çocuk için ayrı ayrı çocuk yetiştirme süresine hak kazanılır. Çocuk yetiştirme süreleri Alman Emeklilik Sigortası (DRV) tarafından re’sen dikkate alınmamaktadır. Kişinin bu haktan faydalanabilmesi için Alman Emeklilik Sigortası’na sürelerin değerlendirilmesi talebiyle yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu durumda kişi Federal Almanya’da hiç çalışmamış olsa dahi, günümüzde geçerli mevzuata göre asgari 5 yıllık sigorta süresini tamamlıyorsa Alman Emeklilik Sigortası’ndan “kısmi emekli aylığı” almaya hak kazanmaktadır.

KİMLER ÇOCUK YETİŞTİRME SÜRELERİNDEN FAYDALANABİLİR?

31.12.1920 tarihinden sonra doğmuş ve en az bir çocuğu Almanya’da yetiştirmiş olan öz anne-babalar, evlatlık alan anne-babalar, üvey anne-babalar veya çocuğun bakımını üstlenenler (büyükanne-büyükbaba veya akrabalar) çocuk yetiştirme sürelerinden yararlanabilmektedir. Türkiye’ye kesin dönüş yapmış olanlar da bu haktan faydalanabilmektedir.

KİMLER ÇOCUK YETİŞTİRME SÜRELERİNDEN FAYDALANAMAZ?

 
Memurlar, hakimler, askerler, -Tam yaşlılık aylığı alanlar, -Memur emeklileri, Mesleki sigorta kasasına prim yatırdığından zorunlu emeklilik sigortasından muaf olan meslek sahipleri (Avukat, noter, doktor, diş doktoru, eczacı, mimar vs.), bağlı oldukları meslek kasası tarafından yatırılan prim miktarının çocuk yetiştirme süresi için devlet tarafından yatırılan prim miktarından düşük olması halinde, aradaki farkın kapatılması için çocuk yetiştirme sürelerinden faydalanabilirler aksi takdirde faydalanamazlar.

ALMANYA’DAN PRİM İADESİ ALANLARIN DURUMU ;

1 Ocak 1986 tarihinden sonra Türkiye’ye kesin dönüş yapan ve Alman emeklilik kasasına yatırdıkları primleri alanlar, primlerin iadesi ile birlikte tüm sosyal güvenlik hakları tasfiye edildiğinden, çocuk yetiştirme sürelerinden faydalanamazlar. Ancak çocuk yetiştirme süreleri hakkındaki kanun 1 Ocak 1986 tarihinde yürürlüğe girdiğinden, bu tarihten önce primlerini almış olanlar, tüm sosyal güvenlik hakları tasfiye edilmiş olmasına rağmen, çocuk yetiştirme süreleri geçerli hizmet süresi olarak kabul edilmektedir.. Çocuk Yetiştirme Sürelerinin Belgelendirilmesi ; Çocuk yetiştirme sürelerinden faydalanabilmek için matbu başvuru formunun (V800) doldurulması ve: - emeklilik kurumunun verdiği son hizmet cetvelinin (şayet varsa) - çocuğun/çocukların doğum yerini ve tarihini gösteren doğum belgelerinin - nüfus kayıt örneğinin - eski pasaport veya şimdiki pasaportun (şayet varsa) ibrazı gerekmektedir. Almanya’daki doğumlarda mahalli makamlar sigorta kurumuna bütün doğumları ve annenin bilinen son adresini bildirmektedir. Bunun üzerine ilgili sigorta kurumu anne ile temasa geçerek, kendisinin ya da eşinin çocuk yetiştirme sürelerinden faydalanabileceğini hatırlatır. Çocuk üvey baba ya da annesinin yanında yetiştirilmişse evlilik cüzdanı ve ikamet belgesi gereklidir. Bakıcı ebeveyn olarak yetiştirilen çocuklarda gençlik dairesinin beyanı yeterlidir.

ÇOCUK YETİŞTİRME SÜRELERİNDEN KAYNAKLANAN EMEKLİLİK HAKKI NE ZAMAN DOĞAR?

Alman sosyal güvenlik mevzuatına göre, emekli aylığına hak kazanılabilmesi için 65 yaşının doldurulması (1947 doğumlulardan itibaren kademeli olarak 67 yaşa yükseltilmektedir) ve asgari 60 aylık (5 yıl) sigortalılık süresinin bulunması gerekmektedir. Buna göre 1992 yılından sonra 2 çocuk dünyaya getiren bir anne yukarıda sayılan şartları yerine getirirse 6 yıllık sigortalı sayılacak ve 65 ya da 67 yaşını doldurduğunda hiç çalışması olmasa bile emekli olabilecektir. Bu haktan Türkiye’ye kesin dönüş yapan ve Türkiye’de ikamet edenler de faydalanabilmektedir. 1992’den önce doğan beş ya da 1992’den sonra doğan iki çocuğun yetiştirilmesi ile herhangi başka bir sigorta süresine ihtiyaç olmadan genel yaşlılık aylığına hak kazanılabilmektedir. Eksik Kalan Sürelerin Tamamlanması ; Çocuk yetiştirme sürelerinin asgari sigortalılık süresi için yeterli olmaması durumunda, hak sahipleri eksik kalan süreleri borçlanarak 60 aya tamamlayabilmektedir. Borçlanma hakkından, çocuk yetiştirme sürelerini Almanya’da geçiren ve daha sonra Türkiye’ye dönenler de yararlanabilmektedir. Çocuk yetiştirme sürelerini Alman Emeklilik Sigortasına saydırdıktan sonra eksik kalan süreleri borçlanmak isteyenlerin, 65 ya da 67 yaşını doldurmadan 6 ay önce Alman Emeklilik Sigortasına yazılı olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu tarihten önceki borçlanma başvuruları, kişinin sigortaya tabi çalışma ihtimali mevcuttur gerekçesiyle kabul edilmemektedir. 65 ya da 67 yaşından sonra borçlananlar ise, borçlarını ödedikleri tarihten itibaren yaşlılık aylığı talebinde bulunabilecekleri için daha geç bir tarihte aylığa hak kazanabilecekler ve gecikmeden ötürü kayba uğramış olacaklardır. Türkiye’den borçlanmak isteyenler “DRV 95440 Bayreuth” adresine başvuracaklardır.

EMEKLİ AYLIĞININ MİKTARI ;

Alman Emeklilik Sigortasının 1 yıllık çocuk yetiştirme süresi karşılığında ödediği emekli aylığı 2010 tarihi itibariyle 27,20 avro’dur. Ancak yıl sayısındaki artışla birlikte az da olsa giderek azalan oranda yaşlılık aylığına hak kazanılır.
HİZMET SÜRELERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ ;
Almanya’daki çocuk yetiştirme süreleri emekli olabilmek için gerekli olan 60 aylık asgari sigortalılık süresinin altında ise, Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesine göre Türkiye’deki hizmet süreleri ile birleştirilmesi yoluyla 60 aya tamamlanabilmekte ve Almanya’daki sigortalılık süresi karşılığında kısmi bir aylık bağlanabilmektedir. Kişinin Türkiye’de hiç çalışması yoksa, eksik kalan süreleri Türkiye’de isteğe bağlı borçlanarak hizmet sürelerinin birleştirilmesi yoluyla Almanya’daki süreleri karşılığında kısmi bir aylık alması da mümkündür. Çocuk yetiştirme süresinden faydalanarak emekli aylığına hak kazanan kişinin ölümü halinde geride kalanlara dul/yetim aylığı bağlanabilmektedir.

Bu haber 7551 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YURT DIŞI EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI

TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI

TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI

Yurt Dışı Borçlanma Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

Yurt Dışı Borçlanma Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu Yurt Dışı Borçlanma VE Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu
YIL YAŞ VE GÜN İLE EMEKLİLİK13 Aralık 2016

E M E K L İ L E R İ M İ Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmanı

PRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DIŞI EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİNİZ Mİ


Tüm Anketler

Almanyaya TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

FRANSAYA TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sayın Kullanıcı ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz iş ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçlı mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, doğruluk ve güvenilirliğini, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanılmasından doğan veya doğabilecek, dolaylı veya dolaysız zararlardan sorumlu değildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, neşriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriğinden ve kullanımından doğacak/doğabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir. Saygılarımla .. FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi