Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
YURT DIŞI EMEKLİLİK
TENFİZ ( Tanıma )
GAYRİMENKUL
KİRA - TAHLİYE
İŞÇİ ALACAKLARI
ŞİRKET

DAVALARINIZ İÇİN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Neşat DİNER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BİR İLKİ BAŞARDIK

Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU'nun
Değerli müşterileri artık işleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarını ) 
telefon ve mail ile değil Hazırlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan şifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alanında TÜRKİYEDE BİR İLK olacaktır.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaşlarımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Saygılarımla
 
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU
YÖNETİMİNDE OKUL TADINDA
BİRE BİR UYGULAMALI EĞİTİM
2019 YILI SOSYAL GÜVENLİK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

Yurt Dışı Borçlanma Hakkı Kaldırılabilir mi ?

Yurt Dışı Borçlanma Hakkı Kaldırılabilir mi ?

Tarih 02 Ocak 2013, 14:30 Editör FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU nu son 1 ay içinde dikkate alan Yüzlerce Gurbetçi kazandı

Yurt Dışı Borçlanma Hakkı Kaldırılabilir mi ?

 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU’nu 
 
dikkate alan
 
Yüzlerce Gurbetçi kazandı !
 
 
Türkiye’nin döviz sıkıntısı çektiği 1978 yılında, gurbetçi işçilerin dövizi gelsin diye çıkarılan yurtdışı borçlanma, sosyal güvenlik açıklarının önemli bir sebebi haline geldi.
 
Sosyal güvenlik açıklarının yaklaşık yüzde 10’u, yurtdışı borçlanma nedeniyle oluşuyor. Yıllar önce döviz gelsin diye ev kadınlarına bile borçlanıp emekli olma hakkı tanınmış.
 
Ancak yurtdışı borçlanmanın sosyal güvenlik açıklarında önemli bir etken olması, bu konunun yeniden masaya yatırılmasına yol açtı.
 
Bakanlar Kurulu’nda iki hafta üst üste sosyal güvenlikle ilgili sunum yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yurtdışı borçlanmanın getirdiği maliyeti anlattı.
 
Bu konuda alınması gereken tedbirler üzerinde duruldu. Sosyal güvenlik açıklarının önemli sebeplerinin birinin yurtdışı borçlanması olduğu anlatıldı. Yurtdışı borçlanma, uzun yıllardır uygulanmaya konma amacını yitirmesine rağmen hiçbir hükümet tarafından kaldırılmadı. 3201 sayılı kanuna göre yurtdışında çalışan Türk vatandaşları, yurtdışında sigortalı geçirilen süreleri yurtdışı borçlanma hakkını kullanarak borçlanabiliyorlar. Ayrıca bu yolla yurtdışında ev kadını olarak geçirilen süreler de borçlanılabiliyor. SGK’nın hesaplamalarına göre yurtdışı borçlanma için ödenen toplu para, 3-5 yıl içerisinde emekli maaşı olarak geri alınıyor. Yetkililer, yurtdışı borçlanma yükünün giderek ağırlaşması sebebiyle bu durumun sürdürülebilir olmadığını ifade ediyor.
 
Bakanlar Kurulu’nda sosyal güvenlikteki mevcut tabloyu ortaya koyduklarını ifade eden Bakan Çelik, sosyal güvenlik açıklarının nereden kaynaklandığının masaya yatırıldığını söyledi. Zaman’a açıklama yapan Bakan Çelik, “Yurtdışı borçlanma dünyanın hiçbir ülkesinde yok. 400 bin kişiyi emekli etmişiz. Almanya’da, Fransa’da evde oturan bir bayan, geliyor borçlanmayla emekli oluyor.” ifadelerini kullandı. 2008 yılında çıkarılan Sosyal Güvenlik Reformu’yla yurtdışı borçlanmanın kaldırılması yönünde hazırlık yapılmış, ancak bu yöndeki madde oluşabilecek tepkiler dikkate alınarak yasa metninden çıkarılmıştı. Gelinen noktada alınan bütün tedbirlere karşın sosyal güvenlik açıklarının azalmaması, yurtdışı borçlanma konusunu yeniden gündeme getirdi. Özellikle yaklaşık 1,5 milyon mavi kart sahibi kişi için yargı yoluyla yurtdışı borçlanma imkânı verilmesi, hükümeti kara kara düşündürüyor.
Avrupa ülkelerinde yaşayıp da yaşadıkları ülke vatandaşlığına geçmek isteyenlere Türkiye, izinli olarak vatandaşlıktan çıkma hakkı verdi. Bu kişilere, mavi kart denilen bir kart verildi. Vatandaşlıktan izinle çıkarılan bu kişilerin pasaport ve nüfus cüzdanları iptal edilirken kendilerine verilen mavi kart sayesinde Türkiye’de ikamet, seyahat ve çalışma gibi haklardan yararlanabiliyorlar. Mavi kart sahibi kişiler, tıpkı diğer Türk vatandaşlarında olduğu gibi yurtdışı borçlanma başvurusu yaparak emekli olmak istiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ilk etapta geri çevirdiği bu talep, yargı yoluyla mavi kart sahiplerine veriliyor. Mahkemeler, emsal teşkil eden çok sayıda kararda mavi kart sahiplerinin normal Türk vatandaşı gibi yurtdışı borçlanması yapıp emekli olabileceğine karar verdi. Bu durum, Sosyal Güvenlik açıklarını tetikleyecek bir mahiyet taşıyor. Zira bu kişilerin tamamının emekli olması durumunda 10 milyon olan emekli sayısı, 11,5 milyona ulaşacak. Türkiye, bu kişilere her ay maaş ödemek zorunda kalacak.
 
Tüm bu gerçekler maalesef Hükümete Dert oldu.

Bu haber 8656 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

VERGİ CEZALARI DAVA DİLEKÇELERİ

2011 YILI MUHASEBE İLE İLGİLİ UYGULAMALAR VE DEĞİŞİKLİKLER

2011 YILI MUHASEBE İLE İLGİLİ UYGULAMALAR VE DEĞİŞİKLİKLER 2011 YILI MUHASEBE İLE İLGİLİ UYGULAMALAR VE DEĞİŞİKLİKLER

ÖZEL USÜLSÜZLÜK CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ Vergi Mahkemesi

ÖZEL USÜLSÜZLÜK CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ Vergi Mahkemesi VERGİ MAHKEMESİNE VERİLECEK ÖZEL USÜLSÜZLÜK CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ
YIL YAŞ VE GÜN İLE EMEKLİLİK13 Aralık 2016

E M E K L İ L E R İ M İ Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmanı

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DIŞI EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİNİZ Mİ


Tüm Anketler

Almanyaya TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

FRANSAYA TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sayın Kullanıcı ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz iş ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçlı mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, doğruluk ve güvenilirliğini, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanılmasından doğan veya doğabilecek, dolaylı veya dolaysız zararlardan sorumlu değildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, neşriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriğinden ve kullanımından doğacak/doğabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir. Saygılarımla .. FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi